Закінчено будівництво нейтринної обсерваторії IceCube, розташованої в районі Південного полюса.
У суботу минулого тижня установкою заключній зв'язки оптичних датчиків успішно закінчилося спорудження найбільшої нейтринної обсерваторії в світі, IceCube Neutrino Observatory. Цей "підлідний" телескоп заповнює своїми датчиками один кубічний кілометр обсягу глибин антарктичних льодів, і розташований на один кілометр на північ науково-дослідної станції Амундсена-Скотта, що належить американському Національному науковому фонду. 5160 оптичних датчиків нейтринного телескопа IceCube пов'язані ланцюжки, опущені в глиб льоду на глибину від 1400 до 2400 метрів крізь мережу спеціально пробурених свердловин.
За допомогою обсерваторії IceCube вчені будуть вивчати властивості частинок, відомих як нейтрино. Ці крихітні субатомні частинки проходять крізь більшість матерії практично з нею не взаємодіючи, що ускладнює їх виявлення. Деякі нейтрино народжуються в надрах Сонця, після чого вони досягають Землі, інші нейтрино народжуються в результаті взаємодій космічного випромінювання на атмосферу Землі, а треті нейтрино народжуються масштабними космічними катаклізмами, такими як вибухи наднових зірок у Чумацькому шляху або більш віддалених галактиках.
Незважаючи на малу кількість пролітають нейтрино і ще менша кількість їх взаємодій з матерією, чувствительнейшие оптичні датчики телескопа IceCube будуть робити запис цих рідкісних зіткнень нейтрино з молекулами води, льоду, які відбудуться в контрольованому датчиками обсязі. З цієї точки зору найбільшою частиною IceCube є власне лід. На глибині розташування датчиків практично відсутній зовнішній світ і лід там абсолютно прозорий з оптичної точки зору, що робить можливим зробити запис спалахів світла синього кольору, які виникають після того, як високоенергетичне нейтрино зіштовхується з молекулою води.
Обсерваторії IceCube вже почала збирати перші дані з моменту початку її споруди, з початку 2005 року. "Навіть на цих фазах проекту ми вже отримували значущі результати пошуку темної матерії і виявили інтригуючі аномалії в напрямках падаючих на Землю космічних променів" - розповідає професор Френсіс Хэлзен (Francis Halzen), вчений-фізик брав участь у реалізації проекту з самого його початку. - "Із завершенням робіт ми отримали новий рівень чутливості цього наукового інструменту, яким є телескоп IceCube. З ним ми зможемо вловлювати нейтрино, які прибувають до нас з джерел, розташованих далеко за межами Сонячної системи".