Квантові точки нового типу зроблять кольори звичайних ЖК-дисплеїв більш яскравими і насиченими
Технологія квантових точок, які, по суті, є крихітними наночастинками певного типу, вже давно вважаються технологією, яка може повністю перетворити технологію виробництва сучасних панелей на рідких кристалах, що використовуються в телевізорах, дисплеях комп'ютерів і мобільних телефонів. Першим реальним кроком у цьому напрямку стало об'єднання в минулому році каліфорнійської компанії Nanosys Inc. з Відділом оптичних систем компанії 3M, метою якого є створення РК-дисплея, що має на 50 відсотків більшу яскравість і насиченість кольорів у порівнянні зі звичайними РК-дисплеями.
Спільні зусилля фахівців компаній Nanosys Inc. і 3M спрямовані на поліпшення передачі кольору, ефективності і швидкісних показників РК-дисплеїв як з допомогою використання квантових точок, так і за рахунок впровадження інноваційних технологій для задньої підсвічування рідкокристалічної матриці.
В даний час сучасні рідкокристалічні панелі мають слабку ефективність і низьку передачу кольору, значно відстаючи за всіма показниками дисплеїв на базі органічних світлодіодів (organic light-emitting diodes, OLED). Однак, у виробництві рідкокристалічні панелі набагато дешевші, особливо коли стосується панелей з великою діагоналлю, і споживачі, як правило, воліють "правильну" ціну "правильним" кольорам. Але застосування квантових точок зможе об'єднати кращі риси двох вищезгаданих технологій.
Розвиваючи технології квантових точок, дослідники з університету Іллінойсу в Чикаго розробили метод створення і впровадження на поверхню кристалів квантових точок, які забезпечать рідкокристалічні дисплеї високої передачею кольору, яка може перевершити показники OLED-дисплеїв. Подібне досягнення може схилити чашу терезів в області споживчої електроніки в напрямку нових недорогих РК-дисплеїв на квантових точках.
Природно, подробиці розробленої технології тримаються в таємниці, але з мізерної інформації, опублікованій в журналі ACS Nano Letters, стає ясно, що вченим вдалося створити метод для того, щоб створити квантову точку на поверхні кристала, що складається з чотирьох атомів міді. Змінюючи відстань між атомами і їх взаємне розташування можна точно підібрати оптичні властивості квантової точки і налаштувати її строго на певну довжину хвилі світла для того, щоб отримати можливість відтворювати надзвичайно яскраві та насичені кольори.
"Коли нам вдалося отримати квантові точки, що мають однакову певну структуру, вони придбали нове яскраво виражену властивість, що стало для нас свого роду несподіванкою. Ці точки стали високоефективними випромінювачами світла певної довжини хвилі, що дозволило створити на їх основі найкращий флуоресцентний барвник, який можна використовувати в рідкокристалічних дисплеях" - розповідає Престон Сні (Preston Snee), вчений-хімік з університету Іллінойсу, який є науковим керівником проекту.
З наявної інформації важко зробити висновок, чи є квантові точки, розроблені вченими з Іллінойсу, доповненням до технологій Nanosys-3M, або ці дві технології - прямі конкуренти один одному? Також поки неясно, чи зможуть РК-монітори на основі нових квантових точок втриматися в тому ж ціновому діапазоні, в якому знаходяться зараз звичайні РК-монітори? Іншими словами буде потрібно ще кілька років, перш ніж на ринку зможуть з'явитися квантові РК-монітори і стануть відомі переможці і переможені в цій "битві".