Menu

Вчені з'ясували, що температура ядра Землі дорівнює температурі на поверхні Сонця

Ученые выяснили, что температура ядра Земли равна температуре на поверхности Солнца



Дослідницька група, очолювана Агнес Деуоел (Agnes Dewaele) з французької Національної технологічної дослідницької організації CEA, до складу якої увійшли вчені з французького Національного центру наукових досліджень (National Center for Scientific Research, CNRS) та європейської організації European Synchrotron Radiation Facility (ESRF), провівши ряд експериментів, з'ясувала, що температура ядра Землі становить 6000 градусів Цельсія плюс-мінус 500 градусів. Це на 1000 градусів більше, ніж було прийнято вважати раніше і це так палко, як поверхня, фотосфера, Сонця.

До такого висновку вчені прийшли провівши аналіз даних, одержуваних за допомогою сейсмічних хвиль, що виникають в глибинах нашої планети під час землетрусів та інших подій. У формі і амплітуді цих сейсмічних хвиль містяться дані, які опосередковано вказують на розміри, товщину та щільність твердої і рідкої частин ядра Землі. Але ці сейсмічні хвилі не містять ніякої інформації про температурах частин ядра та інших частин оболонки Землі.

Тому, для того, щоб з'ясувати температуру ядра Землі, вченим довелося провести ряд моделюючих експериментів. Метою цих експериментів було встановлення температури плавлення заліза, на частку якого припадає основна частина матеріалу ядра, схильного до впливу деяких надзвичайних умов, зокрема надвисокого тиску, значення якого дорівнює декільком мільйонам атмосфер.

Ученые выяснили, что температура ядра Земли равна температуре на поверхности Солнца



Для моделювання умов в центрі Землі вчені використовували алмазну ковадло, за допомогою якої на зразки матеріалу чинило вплив тиск у кілька мільйонів атмосфер. Для нагріву зразків матеріалу до температури 4000 - 5000 градусів Цельсія використовувалося випромінювання потужних рентгенівських лазерів ESRF. Така установка дозволила вченим експериментально визначити температуру точки плавлення заліза, яка виявилася дорівнює 4800 градусів Цельсія при тиску 2.2 мільйони атмосфер. Потім, використовуючи методи екстраполяції, вчені розрахували точку плавлення заліза при тиску 3.3. мільйони атмосфер, тиску, яке присутнє на межі твердої та рідкої частини ядра Землі.

Отримане вченими значення температури склало 6000 градусів Цельсія плюс-мінус 500 градусів. Саме по собі це відкриття ніяк не вплине на нашу звичайну життя, але ці дані змусять учених переглянути деякі теорії про будову Землі, про тепловому балансі нашої планети і про що відбуваються в її надрах процесах. А такі зміни в теоріях обов'язково знайдуть своє застосування в математичних моделях, що використовуються вченими для прогнозування землетрусів та інших явищ, пов'язаних з діяльністю надр Землі.

|