Menu

Фізики припускають, що на колайдері був виявлений ще один тип бозона Хіггса

Физики предполагают, что на коллайдере был обнаружен еще один тип бозона Хиггса


Те, що відкриття бозона Хіггса вже відбулося не викликає ні в кого сумніву. Але вчені-фізики досі не впевнені в тому, наскільки виявлена ними частинка або частинки відповідають їх очікуванням. На що відбулася в суботу зустрічі Американського фізичного товариства фізики знову займалися обговоренням виявленого бозона Хіггса, частинки, яка дає масу іншим частинкам. І головною темою обговорення була присутня яскраво виражена думка про те, що нещодавнє відкриття бозона Хіггса є великим розчаруванням з-за того, що воно не принесло їм ніяких несподіванок. Тим не менше, більшість вчених живлять велику надію знайти в недалекому майбутньому бозони Хіггса інших типів, які переховуються у тієї ж енергетичної галузі, в якій знаходиться виявлена "частинка Бога".

"В даний час існує безліч теоретичних моделей, у яких визначається більш складну будову області, в якій знаходиться або знаходяться бозони Хіггса" - розповідає Маркус Кльют (Markus Klute), вчений-фізик з Массачусетського технологічного інституту, - "Деякі з цих теорій допускають можливість існування п'яти або більше видів бозона Хіггса, що відрізняються один від одного по масі".

В березні місяці фізики нарешті остаточно підтвердили те, що частка, виявлена на найбільшому в світі прискорювачі частинок Великому Адронному Колайдері (ВАК), фактично є бозоном Хіггса. Ця частка має масу, у 126 разів перевищує масу протона, що повністю відповідає Стандартній моделі, основною сучасної теорії фізики елементарних частинок. Згідно цієї моделі бозон Хіггса пов'язаний з полем Хіггса, енергетичним полем, яке пронизує простір і "наповнює" інші частинки масою.

Виявлення бозона Хіггса, укладывающегося в рамки теорій, стало чимось на зразок розчарування для вчених-фізиків, які сподівалися знайти щось, що перевернуло б догори ногами всі фізичні теорії. "Ще в листопаді я сам був пригнічений тим фактом, що зроблене відкриття відмінно вписується в рамки сучасних теорій" - розповідає Маркус Кльют, - "Це стан називається "депресією пост-відкриття"".

Але дослідники сподіваються, що в недалекому майбутньому їм доведеться ще багато дізнатися про бозон Хіггса, включаючи і те, чи є виявлений бозон єдиним у своєму роді. Основною надією вчених є Великий Адронний Коллайдер, який після реконструкції повинен вступити в дію в 2015 році і вийти на максимальну потужність, що дозволить вченим досліджувати більш високі енергетичні діапазони.

Натяки на майбутні відкриття вже зараз можна знайти в масиві зібраної наукової інформації. У грудні 2012 року у даних, зібраних одним з експериментів БАК був виявлений другий сплеск, який вказує на можливість існування ще одного типу бозона Хіггса, відрізняється від виявленого масою. Однак, цей додатковий сплеск був зареєстрований лише обладнанням одного експерименту, інші наукові прилади, встановлені на колайдері, не зареєстрували і не підтвердили існування аномалії.

"Завдяки тому, що питання "чи є виявлений бозон Хіггса "стандартними" чи ні", залишається відкритим, ми сподіваємося на продовження досліджень у цьому напрямку" - розповідає Майкл Пескин, фізик з Національної лабораторії лінійних прискорювачів SLAC Стенфордського університету, - "І ми продовжимо нашу наукову "гру" пізніше в цьому десятилітті".

Однієї з наукових теорій, яку збираються експериментально перевірити вчені після того, як колайдер запрацює знову і точність проведених вимірювань підніметься в кілька разів, є теорія "суперсиметрії", яка визначає, що у кожної з часток є невловима частинка-близнюк, яку важко, але можливо "зловити". Ці частинки-близнюки можуть послужити поясненням існування загадкової темної матерії, на частку якої припадає велика частина матерії у Всесвіті.

"В даний час вчені-фізики можуть виразно пояснити лише 4 відсотки того, з чого складається Всесвіт" - розповідає Томас Коффас (Thomas Koffas), вчений-фізик з університету Карлетона (Carleton University), Канада, - "Чим є залишилися 96 відсотків, ми не маємо ні найменшого поняття, але збираємося з'ясувати це в недалекому майбутньому".

|