Джеймс Кемерон стає володарем світового рекорду по глибині сольного занурення.
26 березня о 7:52 за місцевим часом, відомий режисер і дослідник Джеймс Кемерон (James Cameron) ще раз вписав своє ім'я в книгу історії. Він став першою людиною на земній кулі, який сам спустився на дно найглибшого місця на земній кулі, на дно Маріанського жолоба. Близько двох тижнів тому Джеймс Кемерон на своїй глибоководної субмарині Deepsea Challenger здійснив перше рекордне занурення на глибину 8166 метрів. Зараз же він побив встановлений ним же рекорд, занурившись на глибину 10898 метрів на дно Маріанської западини в точці 320 кілометрів південно-західніше тихоокеанського острова Гуам. Тепер, якщо його суперники, серед яких команда Virgin Oceanic, очолювана відомим британським мільярдером сером Річардом Бренсоном, захочуть побити цей рекорд, їм доведеться вдатися до виконання глибоководних земляних робіт для того, що б ще поглибити дно Маріанського жолоба.
Занурення на глибину близько 11 кілометрів стало можливим завдяки субмарині Deepsea Challenger, глибоководному апарату, спеціально розробленим для подібних занурень і досліджень. Це довгий і тонкий апарат, на створення якого пішло 8 років і який Кемерон називає "вертикальної торпедою", занурюється в безодню океану вертикально, а не горизонтально, як переважна більшість інших глибоководних субмарин.
За кілька годин до занурення Джеймса Кемерона команда підтримки опустила на дно Маріанського жолоба безпілотну автоматичну субмарину для того, що б привернути увагу і злякати все те, що може жити на такій глибині. Після цього почалося саме занурення, яке тривало близько 90 хвилин часу. Коли Джеймс Кемерон досяг дна Маріанського жолоба він послав команді супроводу, що знаходиться на борту судна "Mermaid Sapphire" коротке повідомлення : "Всі системи в нормі".
Для того, що б максимально використовувати наявні в розпорядженні шість годин часу, Джеймс Кемерон в ручному режимі здійснив пересування в районі занурення. Субмарина рухалася вздовж жолоба, наближалася до скель і вертикальних стін. Рука-маніпулятор використовувалася для збору зразків з морського дна, а всі відеокамери постійно вели зйомку матеріалу, на основі якого Джеймс Кемерон збирається випустити документальний фільм.
Провівши з користю для науки шість годин часу, Джеймс Кемерон направив субмарину Deepsea Challenger до поверхні. Підйом на поверхню океану зайняв близько 70 хвилин часу.
У загальній складності Джеймс Кемерон провів під водою близько 9 годин часу. У разі будь-яких несподіванок у нього ще був солідний запас часу, адже субмарина Deepsea Challenger розрахована на занурення, тривалістю 56 годин. Під час занурення субмарина Deepsea Challenger з честю витримала всі випробування, адже навіть найменші порушення цілісності призвели б до повного руйнування субмарини під дією величезного тиску води на глибині 11 кілометрів.
Джеймс Кемерон став третім у світі людиною, який побував на дні Маріанського жолоба. Перше і єдине до останнього часу занурення відбулося в 1960 році. Швейцарський інженер Жак Піккар і лейтенант ВМФ США Дон Уолш на борту батискафа "Трієст" спустилися на дно і провели там 12 хвилин часу. На жаль, тоді їм вдалося мало чого побачити з-за того, що апарат підняв з дна хмари піску.