Menu

Нові наукові дані, одержані експериментальним шляхом, вказують на те, що нейтрино можуть рухатися швидше швидкості світла.

Новые научные данные, полученные экспериментальным путем, указывают на то, что нейтрино могут двигаться быстрее скорости света.


Якщо твердження, яке прозвучало в заголовку, виявиться вірним, то це буде одним із найбільших відкриттів у фізиці за минулі півстоліття. Невловимі, майже невагомі субатомні частинки, відомі як нейтрино можуть рухатися швидше швидкості світла. Саме цей факт повідомили представники групи європейських учених фізиків, які виконують аналіз даних одного з експериментів в області фундаментальної фізики. І якщо справа йде насправді так, то теорія відносності Ейнштейна, яка стверджує, що ніщо не може рухатися швидше швидкості світла, може бути повністю зруйнована.

Фактично результати експериментів і висновки, зроблені вченими настільки революційні, що повідомлення про це було зустрінуте в світі з неабиякою часткою скептицизму. Велика частина наукового співтовариства навряд чи визнає настільки сміливі твердження, поки результати європейського експерименту не будуть підтверджені хоча б в одній з лабораторій в іншій частині земної кулі.

Дані, аналіз яких призвів до появи революційних висновків, що були отримані від 1300-тонного датчика нейтрино Oscillation Project with Emulsion-tRacking Apparatus (OPERA), який розташований у Національній лабораторії Gran Sasso, Італія, глибоко під поверхнею Землі. Датчик OPERA вловлює нейтрино, які випускаються в Європейській лабораторії фізики елементарних частинок, що належить CERN, яка розташовується поблизу Женеви в Швейцарії. Частинки нейтрино проходять крізь землю практично не взаємодіють з матерією і лише деякі з них стикаються з матеріалом датчика CERN, викликаючи "злива" інших елементарних частинок.

Більш зчем за три роки дослідники зареєстрували 16 тисяч нейтрино, які були випущені в Женеві і зіткнулися з датчиком CERN. Виявилося, що в середньому, на проходження шляху в 730 кілометрів, нейтрино витрачали близько 2.43 мілісекунд, приблизно на 60 наносекунд менше, ніж їм потрібно було б, якби вони рухалися зі швидкістю світла. "Наш експеримент - це пряме вимірювання швидкості" - розповідає фізик Антоніо Ередітато. - "Ми вимірюємо відстань, ми вимірюємо час і простим поділом отримуємо швидкість. Все це кожен з нас вчився робити ще в середній школі". Так само Ередітато стверджує, що похибка вимірювання часу польоту нейтрино в їх експерименті не перевищує 10 наносекунд.

Однак, той же Ередітато каже, що рано щосили сурмити про те, що теорія відносності невірна. Дослідники проекту OPERA, отримавши настільки незвичайний результат, самі перебувають у повній розгубленості і просять наукове співтовариство надати їм допомогу в більш ретельній перевірці цього результату.

Але деякі з учених не виключають того, що зроблене відкриття може бути і щирим. В. Алан Костелеки (V. Alan Kostelecky), американський фізик-теоретик, провів 25 років займаючись розробкою теорії, є розширенням та доповненням стандартної фізичної моделі. Ця теорія припускає порушення принципів теорії відносності в контексті фізики елементарних частинок. "Якщо Ви мені скажете, що спостерігали електрони, що рухаються швидше швидкості світла, я поставлюся до цього абсолютно скептично", - говорить Костелеки. - "Але, беручи до уваги те, що всі властивості нейтрино ще не досліджені як слід, то у випадку з нейтрино я можу допустити, що це може мати місце бути".

|