Нові результати вказують, що частка, виявлена в CERN, дійсно є бозоном Хіггса
На конференції Moriond Conference, яка відбулася 15 березня 2013 року, учасники наукових команд експериментів ATLAS і CMS Великого Адронного Коллайдера (БАК) представили нові попередні результати, що пояснюють природу і деякі властивості частинки, виявленої в минулому році. Проаналізувавши додаткові дані в обсязі в два з половиною рази більшому, ніж це було зроблено на момент оголошення відкриття в липні 2012 року, вчені прийшли до думки, що виявлена частинка з дуже великим відсотком ймовірності є шуканим бозоном Хіггса, частинкою, пов'язаної з квантовим механізмом, який дає масу всіх інших елементарних частинок. На даний момент вченим належить ще з'ясувати, чи є знайдена частка класичним бозоном Хіггса Стандартної Моделі фізики елементарних частинок, або це одна з різновидів легких бозонів, існування яких описано іншими теоріями, не укладывающимися в рамки Стандартної Моделі. Пошук відповіді на це питання, ймовірно, займе досить тривалий час і може вимагати додаткових досліджень.
З'ясувати природу виявленого бозона Хіггса можна з допомогою не тільки аналізу його взаємодії з іншими елементарними частками, але і докладно вивчивши його квантові властивості. Передбачається, що класичний бозон Хіггса, відповідно до Стандартної Моделі, не має ніякого спина, тобто моменту обертання, і Стандартна Модель визначає ще одне унікальне квантове властивість бозона - його паритет, міру того, як веде себе дзеркальне відображення цієї частки, яка повинна мати позитивне значення. В ході проведення експериментів ATLAS і CMS було зібрано безліч даних про спині і паритеті виявленої частинки, і всі вони вказують на майже повну відсутність обертання частинки і на яскраво виражений позитивний паритет. Ці дані, в сукупності з іншими експериментальними даними, прямо вказують на те, що виявлена частинка є шуканим бозоном Хіггса.
"Отримані з допомогою найбільш повного аналізу даних 2012 року попередні результати дозволяють нам зробити досить однозначні висновки про те, що ми маємо справу саме з бозоном Хіггса. Але нам належить виконати ще багато роботи і пройти довгий шлях для того, щоб з'ясувати з яким саме бозоном Хіггса ми зіткнулися", - розповідає Джо Инкэндела (Joe Incandela), доповідач від наукової групи експерименту CMS.
"Наші результати, які можна назвати чудовими, є результатом кропіткої роботи багатьох людей, кваліфікованих фахівців та ентузіастів своєї справи. Всі результати вказують на те, що виявлена частинка в дійсності є бозоном Хіггса, мають такі момент обертання і паритет, які визначені Стандартною Моделлю. Тепер ми точно знаємо, де саме, як саме і що саме нам треба буде шукати під час наших наступних досліджень" - розповідає Дейв Чарлтон (Dave Charlton), представник наукової групи експерименту ATLAS.
З'ясування того, чи є знайдений бозон Хіггса "класичним" або він відноситься до групи бозонів з альтернативних теорій, вченим потрібно провести точні вимірювання енергетичних рівнів, при яких бозон розпадається на інші частинки, і порівняти отримані результати з теоретичними розрахунками. І це зробити буде зовсім непросто, адже поява та виявлення бозона Хіггса - досить рідкісне явище, він з'являється один раз на трильйон зіткнень протона з іншим протоном. Тому, для того, щоб визначити природу виявленого бозона Хіггса потрібен більш ретельний аналіз дуже більшої кількості даних, зібраних датчиками БАК, і, цілком ймовірно, проведення додаткових експериментів і досліджень з допомогою колайдера.