Новий аналіз даних показує, що фізики CERN, найімовірніше, знайшли екзотичну частку-самозванця, а не бозон Хіггса.
Коли минулого тижня представники CERN оголошували про відкриття нової частинки, вони були дуже обережні, не кажучи прямо про відкриття бозона Хіггса. Замість цього було сказано про "отриманні переконливих доказів" існування "частинки, дуже схожої на бозон Хіггса". Новий аналіз даних, отриманих фізиками при роботі з Великим адронним коллайдером (ВАК), виконаний групою сторонніх вчених, проливає світло на таку невпевненість фізиків CERN, відповідно до цього аналізу з великим відсотком вірогідності даних CERN ховається якась екзотична частка-самозванець, а не бозон Хіггса.
На жаль, в надрах Великого адронного коллайдера ні одна екзотична частка не існує досить довго, що б учені могли зареєструвати її безпосередньо і вивчити її властивості. Замість цього датчики БАК вловлюють так зване загасання частинки, послідовність розпаду цієї частки на інші частинки, подальший розпад вторинних частинок і так далі по ланцюжку. У більшості випадків вченим вдається зареєструвати тільки самі кінцеві ланки загасання і існує достатня кількість різних часток, загасання яких закінчується вельми схожим способом. Тому потрібне проведення одного і того ж експерименту, що оперує з чимось абсолютно новим, досить велику кількість разів для того, що б результати стали достовірними зі статистичної точки зору і ці результати можна було відрізнити від комбінації вже відомих речей.
Відкриття CERN, про який було оголошено минулого тижня, було відкриттям нової частці у "правильному" діапазоні мас. Ця частка цілком може бути і бозоном Хіггса, однак подальший аналіз зібраних даних, виконаний вченими-фізиками з Національної лабораторії Аргону, дозволяє з високою часткою впевненості припустити, що замість самого бозона Хіггса було виявлено її більш екзотичний варіант, званий дублетом або триплетом Хіггса. Ці частинки-самозванці є частиною не-Стандартної Моделі, интерпретирующей поняття Хіггса, яка допускає існування цілого ряду подібних частинок в області Хіггса замість однієї частинки, за якою з таким завзяттям полювали фізики CERN.
Ґрунтуючись на даних, які надали фізики CERN для проведення незалежної перевірки, дослідники з Аргону виявили, що отриманий рівень статистичної достовірності результатів, який CERN вважають за докази самого бозона Хіггса, міг бути отриманий і в тому разі, якщо замість бозона Хіггса в колайдері розпадалися дублети і триплети Хіггса. Варто визнати, повідомляють учені, що бозон Хіггса Стандартної Моделі більш повно підходить до отриманими результатами, але одне з статистичних відхилень, всього лише одна, але значуще, висуває на перший план триплет-самозванець Хіггса.
Звичайно, залишається деяка ймовірність, хоч і невелика, але все ж залишається, що вчені CERN виявили справжній бозон Хіггса в тому вигляді, в якому його описує Стандартна Модель фізики елементарних частинок. Тому, для того, що б поставити кінцеву крапку в цій епопеї вченим доведеться виконати ще дуже багато роботи і зібрати додаткові докази, які легко можуть перетворитися на спростування.