Menu

Європейський союз розпочинає програму по створенню самого потужного лазера в світі на сьогоднішній день

Европейский союз начинает программу по созданию самого мощного лазера в мире на сегодняшний день


На хвилі успіхів Європейської організації з ядерних досліджень CERN з їх Великим адронним колайдером (ВАК) Європейський союз виділив фінансування в розмірі 900 мільйонів доларів, поклавши тим самим початок ще одного грандіозного і масштабного наукового проекту. У реалізацію цього проекту, Extreme Light Infrastructure (ELI), буде залучено більше 40 дослідних та академічних наукових установ, а метою проекту є створення трьох лазерів, Румунії, Чехії та Угорщині. Ці лазери, потужність кожного з яких буде перевищувати потужність будь-якого з існуючих зараз лазерів, стануть досвідченими зразками для відпрацювання технологій, які будуть використані при створенні четвертого лазера, Ultra-High Field Laser, місце для якого ще не визначено, але найбільш вірогідним кандидатом на це є Великобританія. Очікується, що перший з лазерів проекту ELI вступить в дію в 2017 році.

Лазери проекту ELI будуть досить потужні для того, що б забезпечити виконання експериментів і досліджень в галузях електронної динаміки, релятивістської оптики і інших абсолютно нових для досліджень областях фізики. Зрештою всі три лазера можуть бути об'єднані в результаті чого вийде один надпотужний лазер, промінь якого буде "стріляти" в космос, подібно до зброї "Зірки Смерті" з "Зоряних воєн". Але цей промінь буде застосовуватися не для знищення космічних кораблів і цілих планет, з його допомогою вчені збираються досліджувати елементарні частинки прямо в космічному просторі.

Микола-Віктор Зэмфир (Nicolae-Victor Zamfir), координатор проекту лазера ELI, який буде будуватися в Румунії, розповів, що кожен з трьох майбутніх лазерів буде мінімум в 10 разів могутніше, ніж будь-який наявний потужний лазер, включаючи і сумно відомий лазер National Ignition Facility (NIF), що розташовується в Ліверморської Національної лабораторії імені Лоуренса (Lawrence Livermore National Laboratory). Крім досліджень в галузі фундаментальної фізики, лазери ELI будуть застосовуватися і для інших досліджень, що мають для людства не менш важливіше значення. Серед цих досліджень будуть пошуки методики лікування ракових захворювань рентгенівським випромінюванням, дослідження розпаду радіоізотопів і безліч інших досліджень, результати яких можуть мати практичне застосування.

Европейский союз начинает программу по созданию самого мощного лазера в мире на сегодняшний день


Незважаючи на те, що три нових лазера будуть споруджуватися в рамках одного проекту, кожен з них буде мати свої унікальні характеристики і використовуватися для вирішення окремих завдань. Лазер, який буде побудований в Румунії, зосередиться на дослідженнях в області ядерної фізики, в області взаємодії матерії і світла. Чеський лазер буде представляти собою лазерно-плазмовий прискорювач, який виробляє ультракороткі вибухи високоенергетичних частинок і випромінювань. Споруда в Угорщині буде представляти собою аттосекундный лазер, який буде здатний виробляти надзвичайно потужні й надзвичайно короткі, порядку декількох аттосекунд, імпульси лазерного світла, які будуть використовуватися для вивчення динаміки руху електронів в атомах і молекулах.

Експерименти, які будуть проводитися з допомогою нових лазерів, поки є лише теоретичними. Діапазони енергій, якими оперуватимуть нові лазери, зможуть зламати релятивістські закони в області простору, на яку впливають промені лазерів. Надзвичайно потужні імпульси лазерного світла змусять "закипіти" простір і частинки, які є "тканиною простору" зможуть проіснувати досить довго для того, що б їх можна було виявити. Для того, що б зробити подібне потрібно сфокусувати 200 петаватт енергії протягом трильйонної частки секунди в єдиній точці простору.

Дослідження, які заплановані в рамках проекту ELI, і їх результати привернуть увагу учених зі всього світу. Таємниці і загадки, які можуть бути відкриті завдяки новим лазерів, можуть стати основою нових фантастичних технологій, які навіть важко собі уявити. Але, як і будь-грандіозний проект, проект ELI є чимось на зразок гри в рулетку, де людству може випасти, а може і не випасти щасливий номер.

|