Menu

Новий експеримент підтвердив на практиці двоїсту квантову природу світла

Новый эксперимент подтвердил на практике двойственную квантовую природу света


Що являють собою фотони? Частинки або електромагнітні хвилі? Цей фундаментальний питання переслідує вчених-фізиків протягом багатьох десятиліть. І до останнього моменту часу на нього не було дано однозначної відповіді з-за того, що світло має двоїсту природу. Однак, у всіх експериментах, проведених раніше вченими, світло мав властивості хвилі або властивості частинки, але ніколи ці дві сторони природи світла не проявлялися одночасно.

Тепер, уперше в історії науки, новий експеримент продемонстрував світло, ведучий себе і як частинка і як хвиля одночасно, показуючи справжній характер світла і цілого квантового світу. Така поведінка характерна не лише для фотонів світла, двоїсту природу демонструють і інші субатомні частинки, включаючи електрони, кварки і навіть не так давно виявлена частинка, що володіє характеристиками невловимого бозона Хіггса. Така двоїста природа називається корпускулярно-хвильовим дуалізмом (wave-particle duality) і вона є одним з фундаментальних принципів теорії квантової механіки.

Готуючись до проведення нового експерименту, вчені задалися питанням, що є свого роду "вимикачем", положення якого визначає те, чим є фотон світла в поточний момент часу, хвилею або часткою? Або світло завжди є часткою і хвилею одночасно? Для того, що б знайти відповіді на ці питання вчені розробили принципово нові методики вимірювань, які можуть виявити відразу хвильову і корпускулярну складові світла. Ці методики покладаються на дуже дивний квантовий ефект, званий квантової нелокальностью (quantum nonlocality), парадоксальне поняття, яке зводиться до ідеї, що одна і та ж сама частинка може перебувати одночасно в двох різних розташуваннях.

Новый эксперимент подтвердил на практике двойственную квантовую природу света


"Наш науковий прилад виявив дуже сильне прояв ефекту квантової нелокальності, що стало підтвердженням того, що фотон вів себе одночасно як частинка і як хвиля в нашому експерименті" - розповідає Альберто Перуссо (Alberto Peruzzo), вчений-фізик з Брістольського університету. "Результати наших вимірів є спростуванням тих теорій, які спростовують двоїсту природу світла і стверджують, що фотон світла є виключно хвилею або виключно часткою".

Згідно статті, виданій в журналі Science від 2 листопада, проведений експеримент використав ще один дивний аспект квантової механіки - явище квантової заплутаності. Це явище полягає в тому, що дві частинки можуть бути заплутані так, що впливу, надані на одну з частинок, моментально роблять вплив на іншу частку, незалежно від відстані, що розділяє ці частинки. Використовуючи явище квантової заплутаності, вчені у своєму експерименті "дозволили" фотонам світла деякий час затриматися в двоїстому стані, перш ніж перейти до хвильовому станом або станом частинки.

Сет Ллойд (Seth Lloyd), вчений-фізик з Массачусетського технологічного інституту, який не брав участі в експерименті, але займався перевіркою і аналізом отриманих даних, назвав цей експеримент і отримані результати "сміливими" з наукової точки зору. Згідно з його заявою, навіть той факт, що вченим вдалося штучно затримати на кілька наносекунд перехід фотонів до стану частинки або хвилі, це прикордонний стан може ще й не бути двоїстим станом фотонів.

|