Menu

Вчені змінили колір поверхні золота

Ученые изменили цвет поверхности золота


У багатьох людей такі поняття, як "престиж" і "добробут", асоціюються з натуральним кольором їх золотих коштовностей, пилососів, унітазів та інших предметів побуту. В недалекому майбутньому така проста ситуація може трохи складніше завдяки старанням вчених з університету Саутгемптона, які розробили і запатентували технологію, що дозволяє "перефарбувати" поверхню золота або іншого металу практично в будь-який колір. Уявляєте, зелене золото?

Ученые изменили цвет поверхности золота


На відміну від таких процесів, як анодування або напилення, які наносять на поверхню металів кольорову плівку, технологія, розроблена в Саутгемптоні, не змінює хімічний склад поверхні металу, золота. На поверхні створюються крихітні виступи і поглиблення, які змінюють принципи поглинання і відбиття світла цією поверхнею. Залежно від форми, висоти і глибини створюваного рельєфу поверхні ця поверхня може відбивати світло певної довжини хвилі, завдяки чому з боку вона буде здаватися іншого кольору, ніж її природний колір. На одну і ту ж поверхню можна нанести рельєф з різними характеристиками, "розфарбувавши" таким чином поверхню різними кольорами.

"Наша технологія - це перший раз, коли колір металевих поверхонь змінюється подібним чином", - розповідає керівник проекту професор Микола Желудев (Prof. Nikolay Zheludev). - "Кольори всіх видимих об'єктів, що знаходяться навколо нас, визначаються тим, як їх поверхню взаємодіє зі світлом. Якщо поверхня відбиває тільки червоне світло і поглинає світло інших довжин хвиль, то така поверхня буде мати червоний колір для людського ока".

Ученые изменили цвет поверхности золота


Структура поверхні матеріалу проводиться за допомогою технології, званої фрезеруванням іонним променем. Цей процес нагадує обробку і очищення поверхні струменем піску під тиском, тільки в даному випадку замість піщинок виступають іони, атоми, позбавлені електронів. Вчені вважають, що рельєф поверхні можна створювати і за допомогою інших технологічних процесів, таких, як нано-друк і нано-штампування, що дозволить налагодити масштабний випуск виробів з поверхнями, розфарбованими подібним чином.

Крім золота інші метали, такі як срібло і алюміній, так само можуть бути розфарбовані за допомогою розробленої технології. А це можна використовувати в самих різних областях, наприклад, для захисту документів, грошових банкнот, підробляти які буде значно важче.

|