Menu

Вчені створили ще один варіант працюючого силового променя

Ученые создали еще один вариант работающего силового луча


Силовий промінь, за допомогою якої можна захоплювати і переміщати різні об'єкти, є однією з головних ідей наукової фантастики, яка стає все ближче і ближче до втілення в реальності. У минулому році ми вже розповідали про китайських вчених з Фуданьского університету в Шанхаї, які розробили теоретичну модель лазерного силового променя, над цією проблемою працюють так само вчені австралійського Національного університету і вчені НАСА. І ось, ще двоє вчених, на цей раз з Нью-Йорка, представили свій варіант працюючого силового променя.

Слід зазначити, що більшість створених раніше силових променів на основі світла лазера захоплюють і переміщають об'єкти за рахунок високої температури. Така технологія цілком працює в будь-якій атмосфері, але в космосі вона буде абсолютно марна. Новий силовий промінь, розроблений нью-йоркськими вченими, заснований на використанні променів Бесселя (Bessel Beam), які отримуються завдяки застосуванню спеціальних конічних лінз і які поширюються, формуючи концентричні кільця. За рахунок унікальних властивостей променів Бесселя навколо освітлюваних об'єктів виникають електричні і магнітні поля, які тягнуть об'єкт в бік джерела світла. Додам, що нікому раніше не вдавалося на практиці реалізувати силовий промінь на основі променів Бесселя.

Девід Раффнер (David Ruffner) і Девід Грір (David Grier), вчені з Нью-Йоркського університету, взяли два променя Бесселя і склали їх таким чином, що в напрямку променя вийшла яскраво виражена послідовність яскравих і темних областей. Не вдаючись у глибокі наукові нетрі, варто сказати, що така конфігурація дозволила добитися того, що фотони світла, потрапляючи на поверхню будь-якого об'єкта, що знаходиться в одній з яскравих областей, відображаються в таку яскраву область. Це створює кшталт зворотного ланцюгової реакції, яка тягне об'єкт в бік джерела замість того, що б відштовхувати його.

Все, що було сказано вище, є досить заплутаним, але це працює на практиці. І головним в цій ідеї є те, що фотони світла, зіткнувшись з перешкодою, не розсіюються безладно в простір, а ведуть себе певним чином, ефект від якого змушує рухатися переміщуваний об'єкт. Звичайно, з допомогою такої технології неможливо зрушити з місця величезний космічний корабель. Вченим вдалося переміщати тільки крихітні кварцові сфери, плаваючі у воді. Так і дальність переміщення була невисока, у межах 30 мікрон.

Але це досягнення в області створення силового променя є досить великим кроком вперед, адже така технологія буде працювати в воді, в газовому середовищі та в космосі. "З нами вже зв'язувалися представники НАСА" - розповідає Девід Раффнер. - "Їх цікавило те, чи ми зможемо розмістити подібну установку на космічному апараті і з її допомогою захопити зразки пилу з хвоста комети?"

|