Menu

Порожнистий промінь лазера дозволяє пересувати невеликі предмети на значну відстань.



Переміщення об'єктів за допомогою сильного променя світла не ново - різні вчені вже давно використовують оптичні пінцети для того, що б переміщати об'єкти, розміром з бактерію, на відстань у кілька міліметрів. Лауреат Нобелівської премії Стівен Чу (Steven Chu) отримав премію саме за розробку оптичного пінцета. Тепер же, вченому Андрію Рходе (Andrei Rhode) і його колегам з австралійського Національного університету вдалося створити нову лазерну систему, яка може пересувати предмети, розміром в сотні разів більше бактерій, на відстань 1.5 метра. При цьому, обмеження в 1.5 метра виникло тільки з-за розмірів поверхні, на якій була змонтована лазерна установка, Андрій Рходе стверджує, що працездатність інсталяції збережеться на відстані до 10 метрів.

В застосованої технології переміщення об'єктів використовується не звичайний промінь лазера, а порожнистий. Світло лазера в одній області променя нагріває повітря, в іншій області повітря залишається холодним. Різниця температур створює різницю тисків, яка і надає фізичний вплив на переміщуваний предмет. Керуючи потужністю і формою такого лазерного променя можна змінювати швидкість та напрямок руху об'єкта.

Так як ця система працює тільки в повітряному або газовому середовищі, вона, природно, не може використовуватися у вакуумі і космосі. Але й на Землі для такої системи знайдеться чимало областей застосування, серед яких знаходяться дослідження в області біології, дистанційне переміщення потенційно небезпечних предметів і багато інших.

|