Menu

На морському дні виявлені "живі електричні кабелі"

На морском дне обнаружены "живые электрические кабеля"


Близько трьох років тому вчені з університету Орхуса в Данії виявили у верхньому шарі морського дна блукаючі струми, походження яких до останнього часу залишалося повною загадкою. Зайнявшись розгадкою цієї таємниці, вчені виявили новий вид незвичайних бактерій сімейства Desulfobulbaceae, які є одночасно джерелом і провідником електричного струму, а їх колонії являють собою щось на зразок розгалужених електричних ланцюгів в яких постійно циркулюють електричні струми.

Мікроскопічний аналіз зразків донного грунту дозволив вченим виявити невідомий до цього часу вид багатоклітинних бактерій. Ці бактерії мають довжину близько одного сантиметра, а їх товщина в 100 разів менше товщини людського волоса. Але найдивовижнішим є будова цих бактерій, кожна з яких містить у своєму тілі безліч ізольованих провідників електрики, будучи, по суті, біологічним аналогом багатожильного електричного кабелю.

"Неймовірне відкриття, що бактерії Desulfobulbaceae є живими електричними кабелями, одразу розставило крапки над " i " щодо електричних струмів, блукаючих в шарі морського дна. Але найдивнішим виявилося те, що нутрощі цих бактерій розділені ізолюючими мембранами, завдяки чому бактерії існує відразу кілька ізольованих один від один провідників електрики, струм по яким може текти в протилежних напрямках" - розповідає доктор Нільс Рисгэард-Петерсен з університету Орхуса.

Вчені повідомляють, що в спокійній області моря на одному квадратному метрі дна можуть існувати десятки тисяч кілометрів провідників, що складаються з "кабельних" бактерій Desulfobulbaceae. Життєву енергію бактерії отримують окислюючи атоми сірки, що знаходяться в шарі придонного мулу, з допомогою молекул кисню, розчиненого в морській воді. Ця хімічна реакція є так само джерелом електронів, які і створюють струми, циркулюючі по "мереж" колоній бактерій.

Зараз група учених з університету Орхуса займається дослідженнями процесів, що відбуваються на молекулярному рівні всередині бактерій Desulfobulbaceae. Після вивчення цих процесів стане зрозуміла потенційна роль таких мікроорганізмів в історії розвитку Землі та її біосфери.

|