Menu

Нобелівська премія 2012 року з фізики присуджена за роботи в галузі квантової оптики і механіки.

Нобелевская премия 2012 года в области физики присуждена за работы в области квантовой оптики и механики.


Лауреатами Нобелівської премії цього року в області фізики став француз Серж Хароший (Serge Haroche) і американець Девід Джей Вайнлэнд (David J. Wineland). Обидва лауреати отримали премію за досить схожі роботи в галузі квантової механіки і квантової оптики. Дослідники, незалежно один від одного, розробили два методи вимірювання та маніпуляції квантовими частинками, зберігаючи в недоторканності їх квантовий стан. Слід зазначити, що реалізація подібних методів раніше вважалася неможливою.

Поодинокі частинки, які використовуються в якості квантових бітів, кубітів, не так вже легко ізолювати від впливу навколишнього середовища. А, розвиваючи область квантових обчислень, робити це просто необхідно, бо при будь-якій взаємодії з навколишнім середовищем частка втрачає свої квантові властивості і стан. Це означає, що безліч таємничих явищ, обумовлених законами квантової фізики, не можуть спостерігатися безпосередньо, змушуючи вчених оперувати тільки результатами теоретичних експериментів і комп'ютерного моделювання.

Методи неруйнівного читання квантового стану, розроблені парою лауреатів, дозволять вимірювати і вивчати більшість вищезазначених явищ, включаючи квантову заплутаність і декогерентность, не зачіпаючи квантово-механічні стану досліджуваних частинок та систем.

Нобелевская премия 2012 года в области физики присуждена за работы в области квантовой оптики и механики.


Незважаючи на те, що обидва підходи реалізують по суті одне і теж, вони реалізують це абсолютно протилежними шляхами. Метод Девіда Вайнлэнда працює з атомами речовини, спійманими в електричній пастці. Управління цими атомами, точніше іонами, а так само зміна їх квантового стану здійснюється за допомогою фотонів світла. В цей час метод Сержа Хароша робить зовсім протилежне, з його допомогою здійснюється управління квантовим станом спіймані в пастку фотонів світла, а в якості керуючого впливу виступають іони, які надсилаються через фотонну пастку.

"Обидва лауреати працюють у галузі квантової оптики, квантової механіки і вивчають фундаментальні взаємодії світла і матерії. Їх інноваційні методи дозволять зробити перші кроки до створення високопродуктивного комп'ютера абсолютно нового типу, що працює виключно на принципах квантової механіки" - пишуть представники Нобелівського комітету. "Цілком можливо, що квантові комп'ютери змінять наше життя в цьому столітті точно так, як це зробили класичні комп'ютери в минулому столітті".

|