Завдяки використанню вуглецевих нанотрубок була створена голограма з найвищою роздільною здатністю.
Незважаючи на всі зусилля різних груп вчених і дослідників, голографія поки ще залишається чимось з розряду наукової фантастики, технологією, якій ще належить пройти довгий шлях, перш ніж вона стане повсякденним комунікаційним інструментом. Але наука не стоїть на місці, завдяки чому голографічні технології потроху просуваються вперед невеликими кроками. Останнім прикладом того є робота дослідників з Кембріджського університету, які відтворили голограму, використовуючи вуглецеві нанотрубки як найменших тривимірних пікселів створюваного зображення.
Менші розміри пікселів створюваного голографічного зображення обумовлюють не тільки високу роздільну здатність голограми, так само завдяки цьому голограму без спотворень можна бачити під великими кутами зору. "Менші пікселі дозволяють явища дифракції світла під великими кутами, що забезпечує більш широкий кут огляду зображення. У своїх дослідженнях ми переконалися, що чим менше розмір пікселя голографічного зображення, тим якісніше стає це зображення і ширше кут, з якого можна оглядати неспотворене зображення" - розповідає доктор Хэйдер Батт (Dr. Haider Butt), дослідник з Кембріджського Центру молекулярних матеріалів для фотоніки та електроніки (Cambridge Centre of Molecular Materials for Photonics and Electronics).
Для того, що б сформувати маленькі пікселі голографічного зображення вуглецеві нанотрубки підходять ідеально. Діаметром усього кілька нанометрів, ці нанотрубки використовуються в якості дифракційних оптичних елементів, з допомогою яких виконується проектування пікселів, складових тривимірне зображення. Виготовлені, впорядковані і встановлені заздалегідь розрахованим способом, ці нанотрубки дозволили отримати голограми з найвищою роздільною здатністю, ніж це було реалізовано коли-небудь раніше.
На жаль, поки що таким "нанотрубочным" способом можна створювати тільки нерухомі статичні голограми. Але вчені знають, до чого необхідно прагнути в цій області - до створення голографічного руху, переданого в режимі реального часу через Інтернет або іншу комунікаційну мережу. Роботи в цьому напрямку ведуться так само вченими Арізонського університету, Массачусетського технологічного інституту та інших наукових установ. Та й кембриджські вчені не збираються зупинятися на досягнутому, в найближчому майбутньому їх лабораторія, використовуючи розроблені технології, займеться пошуком альтернативного, більш дешевого варіанту, яким можна буде замінити вуглецеві нанотрубки і який може бути використаний для створення динамічних голограм з високою роздільною здатністю.