Японські вчені створили 113-й елемент періодичної системи.
Японські дослідники з наукового ядерного центру RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science оголосили про те, що їм вдалося створити 113-й елемент, один з відсутніх пунктів періодичної системи хімічних елементів, відомої нам як таблиця Менделєєва. 113-й елемент є речовиною, в ядрі атома якого міститься 113 протонів. Такі важкі елементи не існують в природі і створюються штучно в лабораторіях, що використовують потужні прискорювачі частинок.
Перший синтетичний елемент був створений в 1940-му році, з тих пір вченими були отримані ще близько 20 видів надважких елементів. Але всі ці елементи є нестабільними, короткоживущими і існують максимум кілька секунд часу, та й то в певних умовах, перш ніж ядро розпадається на більш легкі частини.
Для того, що б синтезувати елемент 113, група вчених, очолювана Косуке Моріта (Kosuke Morita), зіштовхувала ядра цинку, які містять по 30 протонів, з мішенню з вісмуту, ядро якого містить 83 протона. В результаті зіткнень іноді ядра цинку і вісмуту зливалися в одне ядро, утворюючи елемент, що містить 113 протонів у своєму ядрі. Це ядро тут же починав розпадатися, випускаючи альфа-частинку, що складається з двох протонів і двох нейтронів. Цей процес відбувався шість разів поспіль, по ланцюжку перетворюючи елемент 113 в елемент 111, 109, 107, 105, 103 і, нарешті, елемент 101.
Група Косуке Моріта проводила спроби створення 113-го елемента, починаючи з 2004 року. Цілком ймовірно, що цей елемент був отриманий ще в ході перших експериментів 2004-2005 років, але використовувана на той момент часу обладнання не дозволяло спостерігати повну ланцюг розпаду 113-го елемента і відкриття не могло бути підтверджено належним чином. В ході останніх експериментів, завдяки використанню нових високочутливих детекторів частинок, вся ланцюжок розпаду 113-го елемента аж до 101-го елемента була чітко визначена, що є "однозначним доказом того, що початком ланцюга розпаду є саме 113-й елемент".
Якщо це відкриття буде підтверджено іншими дослідниками, то Японія стане першою азіатською країною, яка отримає право дати найменування одному з елементів періодичної системи. До останнього часу цього удостоїлися тільки вчені Росії, США та Німеччини.