Оптичний комп'ютер робить перші обчислення.
Вчені з Університету Брістоля зробили прорив в області квантових обчислень, їх прототип оптичного комп'ютера успішно впорався із заданою програмою і прорахував ряд логічних операцій. Правда, ту задачу, яку вирішив цей комп'ютер поки не можна назвати складною, але не можна забувати і перші електронні обчислювальні пристрої, які теж спочатку вирішували прості обчислювальні завдання з дуже малою швидкістю.
Задача, розв'язана квантовим комп'ютером, полягала в знаходженні підстав для числа 15. Чотири фотона світла, що несли початкову інформацію, власне число 15, були введені в квантовий чіп, який виконав квантову інтерпретацію алгоритму Шора і видав результати - числа 3 і 5. Ця операція по визначенню підстав чисел, в даний час, є базисом, на якому триматися майже всі системи шифрування інформації. Тому квантова реалізація цієї задачі є великим кроком у розвитку квантових комп'ютерів та квантової криптографії.
Фотони, що несуть початкову інформацію, і фотони, з допомогою яких були отримані результати обчислень, були введені в чіп з допомогою скловолоконних оптичних провідників. Всередині чіпа фотони пересувалися по шляхах, певним конфігурацією кремнієвих хвилеводів. Конфігурація цих кремнієвих хвилеводів була складена таким чином, що всі вони разом утворювали послідовність квантових логічних вентилів, вирішальних задану задачу. Визначення результатів обчислень полягало у визначенні світловода, з якого вийшов «запущений» чіп фотон.
«Ця задача могла бути вирішена швидше будь-яким школярем, але, отриманий результат доводить можливість виконання обчислень на квантовому рівні і, цілком ймовірно, приведе до створення швидкодіючих оптичних комп'ютерів» - сказав професор Джеремі о'брайен (Jeremy o'brien), директор центру квантової фотоніки університету Брістоля, який очолював команду вчених.