Вчені розробляють методику управління блискавками за допомогою "обгорненого" лазерного променя
Розряд блискавки - це одне з найбільш небезпечних і частих явищ на земній кулі. У загальній складності кожну секунду блискавка б'є в середньому 50 разів, величезні розряди електрики, більш гарячі, ніж поверхня Сонця, без всякого попередження вражають поверхню Землі, дерева, будівлі та інші об'єкти. Більше того, вищезазначені дерева, будівлі і люди на відкритій місцевості буквально притягують до себе розряди блискавок, наслідки яких в деяких випадках бувають дуже трагічними. Все це пояснює інтерес людей до сфери управління блискавками, у світі вже давно існують такі технології, які провокують розряди за допомогою реактивних ракет та іншої техніки. А дослідники з університету Арізони та університету Центральної Флориди пропонують використовувати для цього високошвидкісні потужні лазери.
Ідея використання імпульсів світла лазера для управління розрядами блискавок вже далеко не нова. Лазерний промінь на шляху свого поширення збуджує молекули повітря, які розпадаються на іони і вільні електрони. Одержаний іонізований канал володіє високою електричною провідністю і є ідеальним шляхом для поширення розряду блискавки. Використовуючи такі канали можна ініціювати розряд і направити його енергію в місце, де він не завдасть нікому ніякої шкоди.
У цьому напрямку працює безліч груп вчених, деяким з яких вдалося досягти значних успіхів, а деякі з яких тільки і продовжують проводити експерименти у своїх лабораторіях. Але всім цим вченим доводиться стикатися з однією головною проблемою, світло лазера не може зберігати свої параметри при поширенні в атмосфері на великі відстані. Високоенергетичні імпульси лазерного світла, розсіюючись атмосферою, втрачають енергію дуже швидко і стають марні.
Американські дослідники підійшли до вирішення проблеми абсолютно нетрадиційним шляхом. Замість того, щоб нарощувати потужність одного єдиного променя лазерного світла, вони створили установку, яка дозволяє "обернути" один промінь лазера в захисну оболонку другого променя лазера, при цьому, тривалість імпульсу світла внутрішнього лазера надзвичайно мала, вона становить мільярдну частину від мільйонної частки секунди. Така комбінація призводить до отримання короткого, але надзвичайно потужного імпульсу світла, який може безперешкодно пронизати велику відстань. У лабораторних тестах такий "обгорнутий" лазерний промінь виявився здатний подолати відстань в декілька разів перевищує відстань, преодолеваемое звичайною лазерним променем.
Поки ще дуже рано говорити про практичне застосування розробленого методу. Але він, цей метод, може стати фундаментом для подальшого удосконалення технології управління розрядами блискавок. І коли-небудь, коли дальність дії антигрозовых лазерних установок досягне декількох кілометрів, ці установки дозволять запобігти збитку, що наноситься розрядами блискавок, і, можливо, врятують безліч людських життів.