Вчені вважають, що темна енергія може ховатися в надрах "фантомних" полів квантового вакууму
Квінтесенція і фантомні поля - це два гіпотетичних поняття, які були сформульовані деякими вченими за допомогою даних, зібраних дослідними космічними апаратами Planck і WMAP. Ці поняття є складовими частинами багатьох теорій, якими вчені намагаються описати природу темної матерії. А нещодавно вчені з Барселони і Афін висунули припущення про те, що обидва вищезгадані поняття є не більш ніж міражем у спостереженнях за квантовим вакуумом, квантової складовою нашого світу, яка стоїть позаду енергії, що забезпечує розширення Всесвіту прискорюється.
Вчені космологи припускають, що приблизно три чверті нашого Всесвіту складається з примарною темної матерії і темної енергії, яка несе відповідальність за процес розширення. Незважаючи на безліч спроб вникнути вглиб таємниць процесів і будови Всесвіту, вчені до цих пір не мають ні найменшого поняття про те, що ж насправді являють собою темна матерія і темна енергія. Це і є джерелом появи безлічі гіпотез, що пояснюють ті аномалії і нестиковки, спостережувані вченими в навколишньому світі.
Перше поняття, поняття квінтесенції, описує деяку невидиму субстанцію, що має гравітаційної складової. Однак ця гравітаційна складова діє абсолютно протилежно звичайним силам гравітації, замість створення сил тяжіння, вона створює сили відштовхування, що постійно прискорює процес розширення Всесвіту. Слід зазначити, що в давні часи під поняттям квінтесенції малося на увазі поняття ефіру, п'ятого елемента природи, поряд із землею, вогнем, водою і повітрям.
Друге поняття описує можливість існування якихось енергетичних фантомних полів, щільність яких збільшується з часом, викликаючи розширення Всесвіту прискорюється. Під впливом цих сил швидкість розширення через деякий час може досягти таких величин, що будуть "зламані" сили, що утримують ядра атомів. За попередніми розрахунками цей процес може відбутися через 20 мільярдів років існування Всесвіту закінчиться процесом так званого "Великого Розриву".
Експериментальні дані, які лягли в основу обох гіпотез, були отримані за допомогою дослідних космічних апаратів Planck Європейського космічного агентства і апарату НАСА WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe). Ці дані служать для перевірки та для підбору коефіцієнтів формул математичних рівнянь, що описують різні енергетичні стану темної матерії, яка, на думку вчених, як і звичайна матерія може знаходитися в газоподібному, рідкому і твердому станах.
Дослідники з університету Барселони (Іспанія) та Афінській Академії (Греція), використовуючи ті ж самі дані, зібрані апаратами Planck і WMAP, виробили ряд теоретичних досліджень, опублікованих в журналі Royal Astronomical Society, які доводять, що поведінку темної матерії жодним чином не пов'язується з поняттями квінтесенції і фантомних полів. "Ми вважаємо, що те, що ми спостерігаємо, є результатами динамічних ефектів і процесів квантового вакууму, властивості якого ми можемо вирахувати" - пояснюють дослідники, - "Поняття квантового вакууму не має ніякого відношення до поняття абсолютної порожнечі. Квантовий вакуум сповнений вагань і енергій, які визначають деякі величини, константи і процеси, які ми можемо спостерігати і вимірювати".
Вчені припускають, що темна енергія може бути одним з типів динамічних енергій квантового вакууму, що визначає процес розширення Всесвіту. І ця енергія має зовсім іншу природу і характеристики, ніж енергія статичного вакууму, яка визначає значення безлічі космологічних констант.
Звичайно, в області інтерпретації поняття квантового вакууму теж все не зовсім безхмарно, це поняття саме по собі є джерелом безлічі аномалій і проблем для вчених. Тим не менше, вона більш точно підходить для опису невідповідностей між теоретичними даними, теорією квантової фізики і практичними даними, які зводять з розуму вчених-фізиків. "Однак, поняття квінтесенції і фантомних полів ще більш "проблематичні", ніж поняття динамічних ефектів квантового вакууму, які з цієї точки зору виглядають більш простими і природними".