Menu

Бактерії E.Coli стали основою "живого"матеріалу, здатного реагувати на зміни навколишнього середовища

Бактерии E.Coli стали основой "живого материала", способного реагировать на изменения окружающей среды


За весь час існування мікробіології як науки люди використовували бактерії виду Escherichia coli (E. coli) в якості піддослідного "стенду". Раніше на них проводили різні дослідження і перевіряли дію всіляких препаратів. Останнім же час, завдяки досягненням в області генної інженерії, спеціалізовані штами цих мікроорганізмів почали виступати у ролі джерел біологічного палива, біологічних комп'ютерів і пристроїв зберігання інформації. А нещодавно дослідники з Массачусетського технологічного інституту розробили спосіб об'єднання бактерій E.Coli з живими елементами, такими як наночастки та квантові точки, створивши "живий матеріал", здатний реагувати на зміни навколишнього середовища і обмінюватися інформацією в його межах.

Спеціально розроблений генетичний штам бактерій E.Coli здатний виробляти найтонші біоплівки, які успадковують всі характеристики укладених бактерії наночастинок. Одержаний гібридний матеріал, у відповідь на зміни зовнішніх умов, може виробляти складні органічні та біологічні молекули, покривати собою великі площі і купувати інші властивості, такі, як здатність проводити електричний струм, випромінювати світло певної довжини хвилі та зберігати інформацію в ДНК.

Дослідження, результати яких були описані в журналі Nature Materials, є демонстрацією абсолютно нового підходу до проблеми виробництва великих пристроїв, таких, як сонячні батареї, біодатчики і самозаживляющиеся матеріали, що володіють наборами наперед заданих унікальних фізичних, електричних, хімічних і механічних властивостей.

"Наша ідея полягає в тому, щоб об'єднати всі привабливі сторони живого та неживого світу, що дозволить нам створювати нові гібридні матеріали, що складаються зі спеціалізованих живих клітин, бактерій або більш складних примітивних організмів" - розповідає Тімоті Лу (Timothy Lu), дослідник з Массачусетського технологічного інституту, - "Нові принципи синтезу матеріалів та їх використання в принципі відрізняються від того, що зараз використовують люди. І цей підхід дозволить нам у майбутньому реалізовувати такі речі і технології, які зараз вважаються чимось з розряду наукової фантастики".

Дослідники використовували бактерії E.Coli з-за їх природної здатності до виробництва біоплівок. Формуючи біоплівки, бактерії виробляють волокна з крохмалистих білків, які дозволяють плівці прикріплятися до будь-якої поверхні і формують структуру самої біоплівки. Внісши зміни у структуру білкових волокон за допомогою білків, званих пептидами, дослідники можуть отримати гібридний матеріал, володіє унікальними властивостями. Ці волокна можуть містити в собі наночастинки золота та іншого матеріалу, що робить плівку струмопровідної, а включення в волокна крихітних кристалів інших речовин дозволяє за допомогою квантово-механічних ефектів випромінювати або поглинати фотони світла.

Найсуттєвіша особливість "живих" гібридних матеріалів полягає в здатності спілкування окремих мікроорганізмів або частин матеріалу між собою. "Гібридний матеріал насправді є досить простою системою. Тим не менш, обмін інформацією між окремими частинами матеріалу може з часом призвести до значного ускладнення його структури. Купуючи за рахунок ускладнення структури нові функції і можливості, матеріал уподібнюється живої біологічної системи, яка може продовжувати рости і розвиватися далі абсолютно самостійно", - розповідає Тімоті Лу.

В даний час дослідники розглядають можливість включення нових гібридних матеріалів в структуру сонячних батарей, що дозволить збільшити ефективність перетворення сонячного світла в електричну енергії. А пізніше дослідники збираються розробити гібридні покриття, у складі яких будуть перебувати певні ферменти, здатні розщеплювати целюлозу, що може бути використано для переробки сільськогосподарських відходів на біологічне паливо.

|