Menu

Створено оптоелектронний чіп - мініатюрний лазерний проектор, не має оптики і механічних деталей

Создан оптоэлектронный чип - миниатюрный лазерный проектор, не имеющий оптики и механических деталей


Технології лазерного проектування вже давно далеко не нові. Кілька десятиліть тому їх вже використовували на сцені композитор, музикант Жан-Мішель Жарре і відома рок-гурт Pink Floyd, а в даний час вже можна придбати лазерні проектори, призначені для домашнього використання. Всі лазерні проекційні системи побудовані на базі оптики і механічних пристроїв, які за допомогою серводвигунів і дзеркал змушують переміщатися промінь лазера. На жаль, такий оптико-механічний підхід до технології лазерного проектування абсолютно не прийнятний для створення малогабаритних проекторів, які можна вбудовувати в портативну електроніку, для цього потрібна реалізація виключно електричного керування переміщення променем лазера. І такий оптоелектронний чіп був нещодавно розроблений науковцями та інженерами з Каліфорнійського технологічного інституту.

"У нашій технології використовується механічний рух, тому ми маємо можливість реалізувати більш швидке переміщення лазерного променя, частота розгортки якого може складати тисячі рядків в секунду. Крім високої швидкості роботи, оптоэлектронное пристрій, в якому немає ніяких рухомих частин, володіє високою надійністю, що вимагається для його успішної інтеграції до складу мобільних електронних пристроїв наступних поколінь", - розповідає Алі Айимири (Ali Hajimiri), керівник даного проекту.

Создан оптоэлектронный чип - миниатюрный лазерный проектор, не имеющий оптики и механических деталей


Чіп працює, використовуючи в своїх інтересах властивості хвильової складової фотонів світла. Як хвилі, що поширюються по поверхні води, хвилі світла можуть відбивати один одного, складатися, відніматися та демонструвати інші види взаємодій. Чіп являє собою оптичну фазированную ґрати", що складається з крихітних оптичних хвилеводів. Світло вбудованого в чіп лазера проходить через ці хвилеводи, оптичні властивості яких змінюються у відповідності з поданими на них керуючими електричними сигналами. Взаємодія хвиль світла дозволяє переломити промені лазерного світла і направити їх на виході з чіпа в необхідному напрямку, а час, потрібний на зміну оптичних властивостей хвилеводів, складає наносекунди, що визначає високу швидкодію чіпа в цілому.

"Створений нами чіп є дослідним зразком, створеним лише для демонстрації працездатності використаних нами принципів" - попереджає Алі Айимири, "Поки він здатний лише створити зображення, площею в один квадратний міліметр. Але, в кінцевому рахунку, подальша робота у цьому напрямку дозволить нам створити вже великий чіп, здатний проектувати яскраві контрастні зображення за допомогою методу растрової розгортки або з допомогою методу безперервного "малювання", який застосовується на лазерних шоу"

|