Polaris-H - нова малогабаритна камера, що дозволяє "побачити" радіацію
Дослідники з Мічиганського університету розробили і виготовили кілька досвідчених зразків спеціалізованої камери Polaris-H, камери, за допомогою якої люди зможуть наживо побачити" радіацію і визначити точне розташування її джерел. Використання такої камери надасть неоціненну допомогу не тільки у випадках аварій, подібних аварій на ядерних станціях Чорнобиль і Фукусіма, з її допомогою можна виконувати оперативний контроль наявності витоків в контурах охолодження ядерних реакторів, забруднення радіоактивними речовинами на підприємствах, що виконують збагачення ядерного палива і випускають ядерні паливні елементи.
"Завдяки роботі камери Polaris-H ми за 30 хвилин можемо проводити такі обстеження приміщень і установок, на які раніше йшло більше тижня часу" - розповідає Роберт Хайт (Robert Hite), керівник відділу радіаційного захисту на ядерній станції Cook Nuclear Plant, Мічиган, США, - "Всі технології, з якими мені доводилося стикатися протягом моєї 30-річної роботи в ядерної енергетики, не йдуть ні в яке порівняння з можливостями, наданими камерою Polaris-H".
Цікава історія створення камери Polaris-H. Спочатку вона розроблялася як портативний засіб для виявлення ядерних зарядів або "брудних" бомб фахівцями контртерористичних підрозділів. Але, після створення перших дослідних зразків вчені зрозуміли, що область застосування розробленої ними технології набагато ширше, після чого була організована компанія H3D, яка почала мелкосерийный випуск камер Polaris-H і просування їх в області атомної енергетики.
Камера Polaris-H являє собою невеликий блок формування зображень, який можна переміщати як вручну, так і встановлювати на більшість існуючих робототехнічних платформ. Цей блок має власну пам'ять, обсяг якої достатньо для запису 30 хвилин зйомки. Але блок камери Polaris-H може бути підключений і до планшетному комп'ютера, за допомогою якого оператор отримує можливість візуального контролю радіаційної обстановки у навколишньому середовищі в режимі реального часу.
Крім вищесказаного, спеціалізоване додаток планшетного комп'ютера проводить в режимі реального часу аналіз інформації, що надходить з датчиків радіації. Це дозволяє не тільки визначити рівень радіації і розташування її джерела, складна математична обробка дозволяє навіть ідентифікувати кожен ізотоп радіоактивного елемента, що випромінює радіацію і скласти карту розподілу радіоактивного зараження.
Камера Polaris-H має ще ряд явних переваг, що вигідно відрізняють її від інших подібних пристроїв. По-перше, всі її датчики працюють при кімнатній температурі, не вимагаючи, як більшість інших високочутливих датчиків, охолодження до наднизьких температур. І, по-друге, камера Polaris-H має досить просту конструкцію, що визначає її відносно невисоку вартість. Ця вартість, відповідно до інформації, наданої компанією H3D, не буде перевищувати позначку в 100 тисяч доларів, у той час як вартість найближчих подібних конкуруючих пристроїв тільки починається з позначки в 200 тисяч доларів.