Китай збирається стати третім у світі за глибиною занурення в океанські безодні.
Китайське державне інформаційне агентство Xinhua оголосило про те, що їх глибоководний апарат готується здійснити серію занурень на глибину до 7 кілометрів. У разі успіху цього заходу Китай стане гордим власником самого глибоководного державного апарату на Землі в даний час.
Глибоководний апарат Джиэолонг (Jiaolong) є субмариною з ручним управлінням, яка може нести екіпаж з трьох чоловік. У понеділок вранці китайське судно, на борту якого знаходиться апарат Jiaolong, прибув у район найглибшого місця на земній кулі, Маріанської западини. Звичайно, проведення занурення в цій області океану є чисто символічним, адже глибина в цьому місці значно перевищує можливості занурення апарату Jiaolong.
У липні минулого року апарат Jiaolong успішно занурився на глибину до 5 кілометрів. У цьому ж році апарат зробить шість занурень, які будуть тривати від восьми до дванадцяти годин. При цьому, кожне занурення буде відбуватися на більшу глибину, ніж попереднє.
Варто відзначити, що заплановане занурення апарату Jiaolong не зможе навіть близько наблизитися до занурення на глибину 10890 метрів, яке здійснив відомий кінорежисер і дослідник Джеймс Кемерон в березні місяці цього року. Варто нагадати, що першим зануренням на дно Маріанської западини в історії стало занурення в 1960 році батискафа Trieste, всередині якого американець і швейцарець провели на дні близько 20 хвилин часу.
З метою забезпечення безпеки екіпажу і самого апарата Jiaolong занурення будуть проводитися в денний час і при сприятливих погодних умовах. Початок серії занурень відбудеться в найближчі дні, як тільки в районі Маріанської западини встановиться відповідна погода.
Багато фахівців вважають, що майбутнє глибоководних досліджень "знаходиться в руках" спеціальних субмарин-роботів та інших глибоководних автоматичних апаратів. Саме таку техніку зараз широко застосовують багато дослідників, нафто - і газодобувні компанії. Але є й інша точка зору на це питання: "Два людські очі, які є досконалими оптичними датчиками, сполучені з самим потужним мобільним комп'ютером, мозком людини, здавна є найдосконалішими дослідними інструментами" - висловлює свою точку зору Брюс Робісон (Bruce Robison), старший науковий співробітник Науково-дослідного інституту Monterey Bay Aquarium в Каліфорнії. - "Звичайно, деякі дослідження проводяться швидко і ефективно автоматичними пристроями, але всі значущі відкриття раніше робляться живими людьми".