Вчені зробили перші рентгенівські знімки процесів, що відбуваються усередині живих клітин
Для того, щоб отримати деталізоване до рівня окремих молекул високоякісне рентгенівське зображення живих клітин, учені занурюють ці клітини в спеціальні захисні хімічні розчини. Але, в більшості випадків, такий метод не призводить до бажаного результату, клітини гинуть, їх внутрішня структура зазнає незворотні зміни, і на отриманих знімках можна побачити все що завгодно, але тільки не картину природного стану живої клітини. Але нещодавно, вчені з німецького дослідницького центру DESY знайшли спосіб твори безпечної рентгенівської зйомки, за допомогою якого ними були зроблені перші в історії науки рентгенівські знімки процесів, що протікають всередині окремих живих клітин.
У роботі, опублікованій на що пішла тижня в онлайн-виданні Physical Review Letters, вчені описують структуру розробленої ними системи, що дозволяє виробити високоякісну рентгенівську зйомку живих клітин. Вчені використовували ракові клітини опухли надниркової кори, які були штучно вирощені на поверхні тонких пластин з нітрату силіцію, матеріалу, майже повністю прозорого для рентгенівських променів. Пластини з клітинами були занурені середовище, наповнене поживними речовинами, а продукти метаболізму клітин віддалялися крізь мережу крихітних отворів, виконаних в пластині.
Оскільки тривалий вплив високоенергетичним рентгенівським випромінюванням може вбити або пошкодити внутрішні структури клітини, дослідники використовували низку коротких, 0.05-секундних імпульсів випромінювання. Кожен з імпульсів дозволяв отримати окреме високоякісне зображення, на якому видно окремі елементи, розміри яких дорівнюють часток нанометра. Аналізуючи послідовність зображень, вчені прийшли до висновку, що короткі імпульси рентгенівського випромінювання не порушили життєдіяльності клітини, на що вказувало те, що різниця між положеннями деяких з 30 структур в межах клітини відрізнялася від знімка до знімка на 50 нанометрів.
Іншими словами, те, чого вдалося досягти німецьким вченим, корінним чином відрізняється від технологій рентгенівської, з якої ми звикли стикатися в повсякденному житті під час відвідування дантиста або входячи в рентген-кабінет медичного закладу. Все більш ранні методи можуть продемонструвати структуру живого організму на рівні, набагато більшому рівня окремих клітин, а отримана можливість зазирнути за допомогою рентгена всередину клітин і можливість на власні очі побачити процеси, що відбуваються там послужать тим, що істотно розширить наші знання про будову і функціонування живих організмів.