Menu

Датчик нейтрино NOvA починає реєструвати перші невловимі частки

Датчик нейтрино NOvA начинает регистрировать первые неуловимые частицы


Ці частинки пройшли більше 800 кілометрів через грунт і скелі, практично не зустрічаючи на своєму шляху ніякого опору, для цього їм знадобилося зовсім мало часу і не треба було ніяких тунелів, трубопроводів або кабелів. Це невловимі частинки нейтрино, які були народжені в надрах прискорювача генератора нейтрино Національної лабораторії імені Фермі біля Чикаго, і які були спіймані 14000-тонним датчиком, розташованої в районі річки Еш (Ash River), Міннесота, неподалік канадсько-американського кордону.

Незважаючи на те, що споруда датчика нейтрино експерименту NOvA (Нейтрино from the Main Injector Off-Axis Electron Neutrino Appearance) ще не доведено до повного завершення, з допомогою деяких його частин вченим вдалося зловити сліди присутності нейтрино. Ці роботи не є частиною будь-яких наукових досліджень, вони проводяться в рамках пуско-налагоджувальних заходів, під час яких проводиться тестування, налагодження та калібрування високочутливого детектирующего обладнання. Початок роботи наукового комплексу, нехай і в обмежених масштабах, говорить про близьке завершення всіх робіт, а згідно з планами, датчик NOvA повинен почати роботу в повному складі вже цього літа.

Завдяки інформації, яка збирається за допомогою датчика NOvA, вчені зможуть дізнатися більше про нейтрино, субатомних частинках, які у величезних кількостях пронизують весь простір Всесвіту, але які дуже важко виявити і вивчити їх поведінку. Нейтрино дуже слабо взаємодіють зі звичайною матерією, а якщо і взаємодіють, то вкрай і вкрай рідко. Саме із-за цієї властивості нейтрино вчені можуть послати потік цих частинок крізь 800 кілометрів товщі земних порід, які вони долають як гарячий ніж шматочок масла.

Датчик нейтрино NOvA начинает регистрировать первые неуловимые частицы


Одним з головних напрямків досліджень нейтрино, які будуть проводитися за допомогою датчика NOvA, є підтвердження факту наявності маси у цих частинок. Спочатку вчені вважали, що нейтрино взагалі не мають ніякої маси, але дані деяких експериментів, зокрема, експерименту Super-Kamiokande, проведеного японськими вченими в 1998 році, вказав на наявність, нехай і малої, але маси нейтрино

Крім цього, велику відстань, що розділяє джерело і детектор нейтрино, дасть вченим можливість вивчити явище, зване осциляцією нейтрино. Вченим відомо, що нейтрино бувають декількох типів, які називають ароматами. Коли нейтрино переміщуються в просторі, вони можуть спонтанно змінити свій тип, що може статися кілька разів поспіль, і цей процес називається осциляцією. Велику відстань, що розділяє джерело і датчик нейтрино, дозволить цим часткам провести в польоті деякий час, протягом якого вони зможуть змінити свій аромат. Детектор буде вловлювати частинки з ароматом, відмінним від вихідного аромату, і це дасть вченим масу даних, які зможуть пролити світло на причини, що викликають це явище.

|