Розпочато спорудження лазера HAPLS, самого потужного лазера на сьогоднішній день
У сучасній науці потужні лазери є одними з найбільш важливих інструментів наукових досліджень, які дозволяють вченим займатися вивченням швидкоплинних процесів з області класичної фізики, хімії та квантової механіки. Тому зовсім не дивно те, що в різних куточках земної кулі постійно йде майже безперервне створення все більш потужних лазерних установок, здатних генерувати промінь світла, що несе все більше і більше енергії. І не так давно фахівці Національної лабораторії імені Лоуренса (Lawrence Livermore National Laboratory, LLNL) приступили до спорудження нової надзвичайно потужної лазерної системи. Згідно наявної інформації, система HAPLS (High-Repetition-Rate Advanced Petawatt Laser System) зможе виробляти низку надзвичайно коротких імпульсів світла, кожен з яких буде мати 1 петаватт миттєвої потужності.
Петаватт - це один квадрильон (1,000,000,000,000,000) ват потужності. Саме ця потужність буде визначати кількість енергії, яка буде полягати в кожному з імпульсів світла, тривалістю 30 фемтосекунд (0.03 трильйонної частки секунди) і які будуть слідувати з частотою 10 разів в секунду.
Можливість генерувати настільки надзвичайно потужні імпульси світла з такою відносно великою частотою є головною відмінністю лазерної системи HAPLS від інших потужних систем, які можуть оперувати таким же рівнем потужності і енергії, але виробляють поодинокі імпульси, тривалість яких значно перевищує тривалість імпульсів лазера HAPLS. Крім того, завдяки інноваційній системі охолодження рідким гелієм лазерна система HAPLS зможе працювати на своїй максимальній частоті і потужності практично безперервно протягом досить тривалого часу.
В лазерній системі HAPLS використовується унікальний потужний джерело світла на основі масиву лазерних напівпровідникових діодів і система скорочення тривалості імпульсу, що дозволяє зменшити тривалість імпульсу в два рази, піднявши тим самим його миттєву потужність. За рахунок цих технологій досягається надзвичайно висока енергетична щільність лазерного променя, яка становить 10^23 вт на один квадратний сантиметр.
Лазерна система HAPLS розробляється фахівцями австрійської компанії Femtolasers, яка спеціалізується на розробці високошвидкісних лазерів і оптичних систем. Збірка системи HAPLS проводиться на території і фахівцями лабораторії LLNL, які вже мають багатий досвід по створенню потужних лазерних систем. Також в лабораторії LLNL будуть проведені перші випробування нової лазерної системи. Після цього установка буде демонтована і відправиться до місця її постійного перебування, в Чеську Республіку, де розпочато спорудження цілого комплексу надзвичайно потужних лазерних систем в рамках європейської програми ELI-Beamlines (Extreme Light Infrastructure).
Очікується, що загальна вартість реалізації проекту ELI-Beamlines складе приблизно 350 мільйонів доларів. З цієї суми виділено 45 мільйонів, які отримала лабораторія LLNL на спорудження і випробування лазерної системи HAPLS. Якщо реалізація проекту ELI-Beamlines пройде згідно з наміченим планам, то перші запуски самої потужної лазерної системи в світі відбудуться в 2017 році, а після цього вчені з усіх куточків земної кулі отримають можливість використовувати це для проведення унікальних досліджень в галузі квантової механіки, фізики, хімії, матеріалознавства та багатьох інших областей.