Планується створення нового прискорювача, переважаючого в три рази розміри Великого Адронного Коллайдера
Великий Адронний Коллайдер (БАК) є воістину грандіозним спорудженням, повністю відповідає його назві. Обладнання коллайдера, розташоване у величезному підземному тунелі, довжиною 27 кілометрів, вже дозволило вченим зробити безліч відкриттів, найбільш важливим з яких стало виявлення бозона Хіггса. Але сучасним ученим вже мало тих можливостей, які їм надає БАК, і це є причиною по якій CERN, Європейська організація ядерних досліджень, розглядає можливість спорудження "великого брата" нинішнього коллайдера, прискорювача, який буде в три рази більше, ніж існуючий нині.
Минулого тижня організація CERN початку проведення програми досліджень, спрямованих на з'ясування можливості будівництва нового колайдера Future Circular Collider, довжина тунелю якого буде складати від 80 до 100 кілометрів і який зможе розганяти частинки до енергії у 100 Тев. Для порівняння варто зазначити, що наступного року, коли буде закінчена реконструкція БАК, то він зможе зіштовхувати частки, розігнані до енергії всього в 14 Тев.
Так що ж може дати вченим будівництво нового потужного колайдера? В той час, як за допомогою існуючого колайдера було зроблено безліч відкриттів і були отримані докази існування бозона Хіггса, все ще залишається величезна кількість питань, які так і залишилися без відповіді. Величезна міць нового прискорювача надасть дослідникам глибше проникнути в таємниці матерії і антиматерії і, цілком ймовірно, впритул наблизитися до синтезу частинок невловимою темної матерії, яка є однією з найбільших наукових загадок сучасності.
Цілком природно, що новий колайдер Future Circular Collider, навіть якщо його спорудження і почнеться в найближчому майбутньому, увійде в дію зовсім нескоро. На користь такого твердження говорить той факт, що шлях Великого Адронного Коллайдера від початку проекту до перших пусків прискорювача зайняв близько 25 років. А тим часом, поки буде йти спорудження нового колайдера, ученим-фізикам доведеться задовольнятися можливостями модернізованого БАК і лінійного прискорювача Compact Linear Collider.