Вчені навчилися вирощувати "волохаті" матеріали
Учені з Національної лабораторії Аргонна (Argonne National Laboratory) американського Міністерства енергетики розробили технологію, за допомогою якої можна виростити матеріали, поверхня яких суцільно покрита густим лісом мікроскопічних волосинок. Змінюючи деякі параметри процесу вирощування матеріалу, вчені можуть досягти різної густоти створюваного "микролеса", висоти і товщини одержуваних ворсинок, яка може перебувати в діапазоні від одного до 100 мікрометрів.
"Волохата" поверхню матеріалу вирощується за допомогою полімерного матеріалу, подібного епоксидній смолі, яка змішується з затверджувачем і спеціальним розчинником-пластифікатором. Але диво проростання мікроскопічного лісу починається в той момент, коли на цей матеріал подається змінний високочастотний електричний потенціал з досить великою напругою. Виникаючі при цьому електростатичні сили моментально починають витягати вгору волоски з не встиг затвердіти полімерного матеріалу.
Варіюючи напруга електричного потенціалу, його частоту і форму імпульсів, дослідники можуть домогтися того, що ліс з мікроволосків буде приймати абсолютно різну форму. При одній комбінації волоски виходять тонкими, гнучкими і хвилястими, зразок волокон вовняних тканин, а при більш жорстких умовах проростає ліс з більш товстих, прямих і міцних волосків.
Слід зазначити, що вчені займаються подібними дослідженнями далеко не заради забави. Адже "волохаті" матеріали, які мають досить велику площу ефективної поверхні, можуть використовуватися в самих різних областях. Матеріали, покриті лісом жорстких ворсинок, демонструють чудові гідрофобні (водовідштовхувальні) здібності, а матеріали, покриті дуже густим лісом з тоненьких ворсинок, можуть виступати в якості електродів суперконденсаторів і акумуляторних батарей великої ємності.