Menu

На борту космічної станції буде створено найхолодніше місце у Всесвіті

На борту космической станции будет создано самое холодное место во Вселенной


Космос, незважаючи на велику кількість у ньому надзвичайно гарячих зірок і інших високоенергетичних космічних об'єктів, є неймовірно холодним місцем. Температура міжгалактичного газу становить лише 3 градуси за шкалою Кельвіна, а в самому холодному місці у всій відомій частині Всесвіту, в туманності Бумеранга, температура становить всього один градус вище абсолютного нуля. Але холод відкритого космічного простору - ніщо в порівнянні з тим, що планую створити вчені НАСА на борту Міжнародної космічної станції в самій безпосередній близькості від Землі. Дослідники планують створити сверххолодную область простору, в якій будуть вивчатися деякі явища з області квантової механіки, область, яка стане найхолоднішим місцем у всій Всесвіту.

В ході реалізації експерименту Cold Atom Lab в надрах спеціальної пастки буде створено хмара атомарного газу, охолоджене до температури 100 піко-Кельвінів, сто трильйонних частин градуса вище абсолютного нуля. При такій температурі припиняється всі русі атомів і молекул на атомарному та субатомному рівні, речовина перестає бути газом, рідиною або твердим речовиною і переходить в особливу квантовий стан.

Група вчених НАСА буде працювати з так званим конденсатом Бозе-Ейнштейна, хмарою розрідженого атомарного газу, яке демонструє вельми незвичайні квантові ефекти при температурах, близьких до абсолютного нуля. Космічна станція надає дослідникам унікальну експериментальну середу, в якій практично відсутня гравітація, що заважає охолодити газ до наднизьких температур на Землі. Охолодження газу буде здійснюватися за рахунок його розширення в надрах спеціальної пастки. Спочатку газ буде стиснутий і охолоджений до мінімально можливого за допомогою звичайних методів температури. Потім, за рахунок ослаблення поля пасток газ буде розширюватися і охолоджуватися ще до більш низької температури. Відсутність гравітації на борту космічної станції дозволить зробити енергію пасток мінімально можливою, адже їм не потрібно протидіяти силам гравітації, що в свою чергу, дозволить охолодити газ до неймовірно низької температури.

Дослідження конденсату Бозе-Ейнштейна є свого роду "вікном" у квантовий світ, повний дивних ефектів і процесів. Два хмари конденсату Бозе-Ейнштейна, поєднуючись в просторі, що не змішуються один з одним, а проходять крізь один одного, як дві хвилі. І лабораторія Cold Atom Lab, яка буде доставлена на борт космічної станції в 2016 році, дозволить вченим вивчити ефекти квантової механіки при температурах, які недосяжні в земних умовах, що призведе до низки нових чудових відкриттів.



|