У німецькій лабораторії отримано найсильніше штучно створене магнітне поле.
Дослідники з Лабораторії сильних магнітних полів (High Magnetic Field Laboratory, HZDR) в Дрездені встановили новий світовий рекорд, створивши сильне магнітне поле, одержане штучним шляхом. Використовуючи двошарову котушку індуктивності, вагою в 200 кілограмів і розмірами, порівнянними з розмірами звичайного відра, їм вдалося отримати протягом кількох десятків мілісекунд магнітне поле за величиною дорівнює 91.4 тесла. В якості довідки наведемо, що попередній рекорд у цій області становив 89 тесла, тримався багато років, який був встановлений дослідниками з Національної лабораторії в Лос-Аламосі, США.
91 тесла - це неймовірно потужне магнітне поле, звичайні потужні електромагніти, які використовуються в промисловій та побутовій техніці, виробляють магнітне поле, що не перевищує 25 тесла. Отримання магнітних полів позамежних величин вимагає особливих підходів, такі електромагніти виготовляються спеціальним чином для того, що б вони змогли забезпечити безперешкодне проходження великої кількості енергії і залишитися при цьому в цілості й схоронності. Відомо, що електричний струм, що протікає через котушку індуктивності, виробляє магнітне поле, але це магнітне поле взаємодіє з електронами в провіднику, відштовхуючи їх у зворотному напрямі, тобто створює електричне опір. Чим більша магнітне поле проводиться електромагнітом, тим більше відразливе вплив на електрони виникає в провідниках котушки. І при досягненні певної межі цей вплив може призвести до повного руйнування електромагніту.
Для того, що б перешкодити саморуйнування котушки під впливом власного магнітного поля, німецькі вчені "одягнули" витки котушки в "корсет" з гнучкого і міцного матеріалу, на зразок того, що використовується в бронежилетах. Таке рішення дало вченим в руки котушку, здатну без руйнування виробляти магнітне поле силою в 50 тесла протягом двох сотих часток секунди. Наступний їхній крок був цілком передбачуваний, до першої котушці вони додали ще одну котушку з 12 шарів, так само укладену в "корсет" з волокна. Друга котушка здатна витримувати магнітне поле в 40 тесла, але сумарне магнітне поле від двох котушок, отримане з допомогою деяких хитрощів, за значенням перевищила поріг в 90 тесла.
Але люди все-таки потребують дуже сильних магнітах. Більш потужні магнітні поля, що мають точну задану форму, дозволяють краще вивчати і вимірювати деякі властивості нових матеріалів, які постійно винаходяться і створюються вченими. Тому цей новий потужний електромагніт був оцінений по достоїнству деякими вченими в галузі матеріалознавства. Дослідники з HZDR вже отримали замовлення на шість таких електромагнітів, які вони повинні виготовити протягом наступних кількох років.