Вчені створили і продемонстрували роботу тонкого активного "плаща-невидимки"
Створення плаща-невидимки і досконалих стелс-технологій на його основі зробило великий крок перед з області наукової фантастики в бік втілення в реальному житті. Цим кроком стала робота двох дослідників з Відділу розробки електричної та обчислювальної техніки (Department of Electrical & Computer Engineering) університету Торонто, які розробили, створили і продемонстрували роботу ефективного активного плаща-невидимки, який може бути пристосований для приховування об'єктів різної природи, різних розмірів і форм.
Всі існуючі пасивні методи реалізації технологій приховування, які ґрунтуються на використанні унікальних властивостей складних матеріалів, метаматеріалів, працюють, ломлячи електромагнітні коливання або світло таким чином, що ці коливання огинають приховує об'єкт, зробивши його невидимим в певній частині діапазону. Професор Джордж Элефтэриэдес (George Eleftheriades) і студент-випускник Майкл Сельвэнаягэм (Michael Selvanayagam) реалізували зовсім інший, активний, підхід до реалізації технології приховування, вони оточили приховує об'єкт маленькими антенами, які випромінюють в простір електромагнітні коливання, що створюють навколо об'єкта електромагнітне поле, що має складну форму. Це електромагнітне поле повністю або частково компенсує всі електромагнітні коливання, відбивані поверхнею приховуваного об'єкта.
"Ми продемонстрували абсолютно новий підхід до реалізації технології приховування, який досить простий і практичний" - розповідає професор Элефтэриэдес, - "Замість використання "раковини" з метаматеріалів, ми за рахунок застосування крихітних антен оточуємо об'єкт раковиною з особливих електромагнітних полів, які ефективно пригнічують всі випромінювання, відбиваний поверхнею об'єкта".
Для демонстрації розробленої ними методики вчені взяли металевий циліндр, який оточений "петлею" з невеликих антен. При подачі на ці антени імпульсів електричного струму визначеної частоти, форми і амплітуди навколо циліндра сформувалося поле, яке надійно приховала циліндр в широкому діапазоні радіохвиль. Для приховування об'єктів великих розмірів потрібні петлі з більшого числа антен, які можуть бути виготовлені за допомогою методів струменевого друку і представляти собою плоскі покриття.
Поточна реалізація антенних петель поки ще передбачає ручне підстроювання частоти та інших параметрів електромагнітного поля, що забезпечує максимальну ефективність роботи технології приховування в певній частині діапазону. Але нічого не заважає використовувати петльові антени в якості датчиків одночасно і активних антен, які будуть здатні самостійно налаштовуватися в режимі реального часу на частоту випромінювання, падаючого на приховується об'єкт, подібно роботі системи активного шумозаглушення. Проведені дослідниками тести технології показали, що за умови використання особливих антен, які їм ще належить розробити, така технологія буде ефективно працювати в областях інфрачервоного, видимого, ультрафіолетового світла і в області терагерцового випромінювання.
Крім цілком очевидного застосування подібної технології для приховування військової техніки від виявлення радарами, ця технологія може бути використана і в інших, не менш важливих областях. Наприклад, за допомогою такої технології можна приховати будівлі або структури, що заважають поширенню або вносять спотворення в сигнали стільникового, супутникового зв'язку, цифрових комунікацій, телебачення і радіомовлення. Технологія дозволить не тільки приховати об'єкт повністю, але і змінити його "підпис", змушуючи об'єкт здаватися великих або менших розмірів.
"В області створення технологій невидимості не варто зациклюватися тільки на діапазоні видимого світла, в реальному світі технологій для приховування об'єктів від радіохвиль є набагато більше областей практичного застосування" - стверджує професор Элефтэриэдес, - "Ми розробили технологію приховування, активного плаща-невидимки, який буде однаково ефективно працювати зі світлом і з електромагнітними хвилями інших діапазонів. Справа залишається тільки за технологіями виготовлення відповідних для цього антен, а це тема для проведення окремих досліджень".