iStruct - робот, здатний трансформуватися з мавпи в людину всього за кілька секунд
Те, що зайняло в процесі еволюції мільйони років часу, робот-мавпа iStruct, створений німецькими робототехниками з DFKI, може зробити всього за кілька секунд. Завдяки механічному спинному хребту, який має кілька ступенів свободи, робот iStruct,який всього три місяці тому був здатний пересуватися лише на чотирьох кінцівках, може встати, утримувати рівновагу і пересуватися на двох задніх кінцівках майже як людина. Такі нові можливості робота iStruct дозволять йому діяти більш гнучко і варіативно при проведенні досліджень в космосі, для чого він і проектувався.
Розширення можливостей роботів вважається фахівцями DFKI одним з ключових моментів здійснення успішних дій у непередбачуваною і неоднорідною навколишнього середовища на поверхні інших планет і космічних тел. У більшості роботів є кінцівки, що забезпечують одну або максимум дві точки контакту з поверхнею. У досвідченого зразка робота iStruct нижні кінцівки за рахунок своєї будови мають досить велику кількість точок контакту з поверхнею, а близько 50 датчиків, встановлених на кожній кінцівки, вимірюють тиск, кути, відстані і навіть температуру, дозволять реалізувати високоточне управління безліччю двигунів приводів, що забезпечують свободу переміщень кінцівок робота. Це дозволяє роботові динамічно коректувати положення свого тіла з урахуванням характеру і форми поверхні, на якій він перебуває в цей момент часу.
Робот iStruct, верхня частина тулуба якого була раніше нерухомою, отримав новий механічний хребет, який своєю будовою наслідує будові хребта людини. Механічний хребет, який представляє собою досить складний пристрій, що має цілих шість ступенів свободи. Завдяки цьому верхня частина тулуба робота може переміщатися в декількох напрямках для забезпечення балансу всієї конструкції в цілому, а датчики, розташовані в хребті, дозволяють виміряти сили обертаючих моментів і використовувати ці дані в зворотних зв'язках в режимі реального часу. Отримуючи дані з усіх своїх датчиків, система управління роботом динамічно переміщує його центр ваги, миттєво реагуючи на будь-які зміни положення його тіла і навколишнього середовища.
В результаті модифікацій, робот-мавпа DFKI може переміщатися не тільки на чотирьох кінцівках, зберігаючи баланс і рівновагу. Йому не складає ніяких труднощів встати вертикально як людині і підтримувати баланс, виробляючи маніпуляції парою верхніх кінцівок.
Єдине, чого ще не приділили уваги фахівці DFKI, так це закінченнях верхніх кінцівок робота iStruct. Вони, як і раніше, являють собою пружинні дуги, які надають роботу доволі моторошний вигляд, особливо коли він встає на задні кінцівки. Цілком ймовірно, що ці елементи конструкції робота будуть знімними і буде створено цілий набір взаємозамінних кінцівок, кожна з яких буде пристосована для виконання тих або інших завдань.
Більш детально про досягнуті результати, про нові можливості робота iStruct і про подальші плани з його розвитку, дослідники DFKI розкажуть у доповіді на Міжнародній конференції з робототехніки та інтелектуальних систем (Intelligent Robots and Systems), яка буде проходити в Токіо на початку листопада цього року.