Menu

Роботи-змії починають виконувати функції інспекторів об'єктів атомної енергетики

Роботы-змеи начинают выполнять функции инспекторов объектов атомной энергетики



За весь час розвитку галузі робототехніки ми неодноразово чули про розроблених роботах-змій. Але, незважаючи на самі широкі можливості застосування таких роботів в різних областях, деяким з них вдалося "вислизнути" за межі науково-дослідних лабораторій. Одним з таких роботів-змій, яким було знайдено практичне застосування, став робот, розроблений в Лабораторії биоробототехники університету Карнегі-Мелоун. Цей робот, який має модульну конструкцію, виступив у ролі інспектора, який перевіряє стан вузлів і конструкцій непрацюючої ядерної електростанції.

Роботы-змеи начинают выполнять функции инспекторов объектов атомной энергетики



Австрійська атомна електростанція Zwentendorf є прекрасною випробувальним майданчиком для роботів та інших подібних технологій. Станція була побудована в 1970-х роках, але жодного разу так і не була включена. Таким чином, в приміщеннях станції відсутні джерела радіації, токсичні елементи та інші речі, що викликають побоювання. Але конструкції станції, переплетені трубами різного діаметру, так і залишилися недоторканими, надаючи можливість дослідникам провести всебічні випробування своїх роботів-змій.

Слід зауважити, що з моменту аварії на японській атомній станції Фукусіма, був розроблений ряд роботів, які повинні були надати допомогу в діагностиці пошкоджень і ліквідації наслідків аварії. Однак, компоненти ядерних станцій обплутані багатьма кілометрами трубопроводів різного діаметру, які оглянути зсередини за допомогою розроблених роботів не надається можливим. З цією справою може допомогти тільки робот-змія, який здатний пересуватися всередині труб, з мінімальним діаметром до 15 сантиметрів, має світлодіодні джерела світла та високоякісні камери. Робот пересувається всередині труби, обертаючись як штопор, а програмне забезпечення в режимі реального часу утримує картинку з камери робота в одному заданому положенні.

Роботы-змеи начинают выполнять функции инспекторов объектов атомной энергетики



"Наш робот може рухатися в таких місцях, куди не можуть проникнути люди та інші роботи, що особливо важливо це для тих частин атомних станцій, які забруднені радіацією" - пояснює Хоуї Чозет (Howie Choset), професор робототехніки, - "Робот може підніматися або опускатися по вертикальних трубах, рухатися в трубах з багаторазовими вигинами і багато іншого, чого не можна досягти за допомогою бороскопа, гнучкої труби з камерою на кінці, яку заштовхують всередину труб".

Новий робот-змія має діаметр всього в 5 сантиметрів, довжина його тіла, що складається з 16 секцій, становить 97 сантиметрів. Рухливі зчленування секцій дозволяють роботові не тільки рухатися як змії, але і обертатися навколо циліндричних об'єктів, здійснюючи підйом або спуск. Єдина проблема полягає в необхідності використання електричного кабелю, по якому роботу подається енергія і передаються сигнали управління. Проводячи випробування, дослідники використовували кабель, довжиною 18 метрів, але робота сили цілком достатньо для того, щоб протягнути кабель і на більшу відстань.

Роботы-змеи начинают выполнять функции инспекторов объектов атомной энергетики



До випробувань на ядерній станції робот-змія брав участь у тренувальних пошуково-рятувальних операціях, де він зарекомендував себе з найкращого боку. У найближчому майбутньому дослідники збираються зробити конструкцію робота водонепроникною і стійким до агресивних середовищ, що дозволить роботу плавати у воді і працювати в умовах функціонують ядерних електростанцій, в самих небезпечних зонах.



|