Робот Shrewbot знаходить шлях за допомогою високочутливих датчиків-вусів.
Минулого разу наші читачі стикалися з Бристольської лабораторії робототехніки та її разработами в 2009 році, коли на сторінках нашого сайту ми розповідали про незвичайну роботі Scratchbot, ідея конструкції якого була запозичена у звичайної щури. З тієї пори дослідники, натхненні успіхами у створенні "вусатих" роботів, створили ще кілька моделей роботів, самим останнім з яких є робот Shrewbot. На цей раз прототипом для цього робота виступила маленький, але моторний, звір - етруська землерийка.
Етруська карликова землерийка є найменшим ссавців на планеті, довжина її тіло становить кілька сантиметрів, а маса - менше двох грамів. Незважаючи на такий крихітний розмір і малу вагу, ці тварини надзвичайно ненажерливі, вони в добу споживають їжу, що перевершує по вазі їх власну вагу в два рази. Для ловлі комах, які складають основну частину раціону землерийок, вони покладаються в повній темряві на чувствительнейшие вуса, досить витончено "прикрашають" мордочку тварини.
Вчені-робототехніки, створюючи робота Shrewbot, спробували самим ретельним чином скопіювати здібності етруської землерийки орієнтуватися за допомогою вусів в навколишньому просторі при повній темряві. Такі функції роботів можуть бути дуже корисні в тому випадку, якщо робот знаходиться в умовах, де повністю неможливий або дуже ускладнений візуальна або інша орієнтація.
Орієнтуючись у просторі робот Shrewbot повністю наслідує поведінки землерийки та її методом "активного дотику". Як і землерийка, так і робот можуть рухати своєю головою незалежно від рухів тіла. Якщо які-небудь з вусів стикаються з об'єктом або поверхнею, то робот починає активно рухати головою і вусами, досліджуючи і "вимальовуючи" у своєму електронному мозку картину навколишнього середовища, визначаючи напрямок для подальшого безперешкодного руху.
Звичайно, така поведінка робота можна реалізувати значно простіше, використовуючи інші типи датчиків, приміром лазерні сканери або далекоміри, але у штучних аналогів вусів є одна незаперечна перевага - вони дуже надійні і дешеві, ніж сонари і лазерні системи типу LIDAR, які просто не будуть працювати в умовах сильної задимленості або запиленості навколишнього повітря. Навіть більше того, живі землерийки, використовуючи свої вуса, можуть відчути форму і структуру поверхні предметів, штучні вуса робота Shrewbot поки на таке ще не здатні, але вчені працюють над вирішенням цього завдання.