Група роботів, розміром з кульку пінг-понгу, формує "розумну рідина"
Уявіть собі, що ви можете використовувати в своїх цілях рій комах - сотні, тисячі крихітних агентів, які спільно працюють над виконанням одного завдання. Це ідея є основою одного з найбільш перспективних напрямків робототехніки робототехніки "роя". Подібний підхід обіцяє широкі і неймовірні можливості, від розгортання мереж інтелектуальних датчиків і до будівництва космічних баз на поверхні інших планет. Однією з реалізацій ідеї робототехніки "роя" є технологія, розроблена дослідниками університету Колорадо в Боулдері, які створили рой мініатюрних роботів, кожен з яких має розмір кульки від пінг-понгу.
Кожен з роботів має фоточутливі датчики, що сприймають світло видимого та інфрачервоного діапазону. Пересуваються це роботи-крапельки з допомогою вібраційних двигунів. Кожен з роботів містить свій власний мікропроцесор Atmel XMega 128, завдяки якому ці роботи мають зародковим інтелектом і можуть спілкуватися між собою використовуючи систему бездротової оптичної інфрачервоної зв'язку.
"Кожен живий організм складається з клітин, які працюють як єдине ціле" - розповідає Ніколаус Коррелль (Nikolaus Correll), дослідник з університету Колорадо. - "Такі рої роботів теж можна розглядати як єдиний кібернетичний організм. І в майбутньому такі організми допоможуть людям колонізувати і освоїти космічний простір, побудувавши для людей штучні споруди, провівши роботу з терраформации інших планет із метою зробити середовище проживання звичної для людей".
В даний час освоєння космічного простору обмежується посилкою на інші планети космічних апаратів і роботів. Але, для того, що б успіх всієї місії не залежав від успіху або провалу одного єдиного робота, робототехніка "роя" може запропонувати інший підхід. Один робот, що входить до складу роя-групи відносно простий і дешевий, і навіть якщо сотня роботів з тисячного роя вийде з ладу, то це дуже погано позначиться на виконанні основного завдання, поставленої перед цим роєм.
Крім вищесказаного у роїв-груп роботів може бути ще безліч інших застосувань. "Рої мікроскопічних роботів можуть впоратися з такими речами, як розливи нафти в моря і океани, вони можуть "самособраться" деякі вузли, механізми космічної техніки або стати власної тієї космічною технікою" - розповідає Ніколаус Коррелль.
В даний час команда дослідників займається фундаментальними дослідженнями в галузі забезпечення розпізнавання образів і форм роєм роботів, їх взаємодії, координації та можливості створення певних функціональних форм. Поки що основна частина роботи виконується у вигляді комп'ютерного моделювання, але такий підхід дає дослідникам можливість розпоряджатися роями роботів з необмеженою кількістю одиниць цих роботів.
Свою роботу дослідники не почали з нуля. У свій час вони вже працювали над мистецьким проектом, названим Swarm Wall. Ця киберкомпозиция складалася з 70 вузлів, які починали переміщатися, змінювати колір і звучати, коли вони виявляли рух за межами стіни. Кожен вузол міг "спілкуватися" з сусідніми вузлами, що призводило до появи перших зачатків псевдоразумного поведінки, яким володіють колонії комах.