MHI-MEISTeR - робот для роботи на ядерних станціях від Mitsubishi Heavy Industries
Катастрофа на японській атомній електростанції Фукусіма підстьобнула японських фахівців в області робототехніки до розробки роботів і автоматизованих систем, які призначені для роботи в небезпечних для людини умовах аварійних або активних зон ядерних станцій. Не так давно ми розповідали про чотириногого робота, розробленому компанією Toshiba, а зовсім недавно компанія Mitsubishi Heavy Industries (MHI ) представила своє рішення в цій області, робота MHI-MEISTeR, який може виконувати роботи з ремонту, огляду і обслуговування обладнання в умовах, смертельно небезпечних для живих людей.
У робота MHI-MEISTeR (Maintenance Equipment Integrated System of Telecontrol Robot) є два маніпулятора, на кожен з яких може бути встановлений один з інструментів, що знаходяться в спеціальній касеті. Маніпулятори, що мають по сім ступенів свободи, мають конструкцію, що дозволяє їм рухатися подібно людській руці. Сили приводів маніпуляторів достатньо для того, що б маніпулятор міг підняти вага 15 кг. У набір інструментів для маніпуляторів входять ріжучі пилки, відбійні молотки та перфоратори, з допомогою яких робот може успішно розбирати і долати завали, різати трубопроводи та огорожі, що перешкоджають руху і утримувати різні об'єкти, поки другий маніпулятор збирає зразки матеріалів з поверхні цих об'єктів.
Робот MHI-MEISTeR важить 440 кг, його висота становить 130 см., ширина - 70 см і довжина 1.25 м. Максимальна швидкість, з якою може пересуватися робот дорівнює 2 км/год, а спеціальна рухова система, яка складається з чотирьох незалежних гусеничних приводів, дозволяє роботові долати перешкоди і підніматися на сходинки, висотою в 22 см. Робот працює під дистанційним керуванням, а заряду акумуляторних батарей вистачає на дві години безперервної роботи.
В основі конструкції робота MHI-MEISTeR лежить комбінація технологій та інженерних рішень, використаних в конструкціях інших роботів, призначених для роботи на об'єктах ядерної енергетики. У той час поштовхом стала аварія на підприємстві з очищення та збагачення урану Токаймура, яка сталася в 1999 році. У той час компанія MHI, працюючи спільно з японським Науково-дослідним інститутом ядерної енергетики (Japan Atomic Energy Research Institute), створила Rabot, верхня частина якого, озброєна двома маніпуляторами, стала основою верхньої частини робота MHI-MEISTeR. Рухова система робота MHI-MEISTeR була запозичена у робота MARS-D і модернізована для поліпшення маневреності і зменшення забруднення рухомих частин внутрішніх механізмів.
Найближчим часом досвідчені зразки роботів MHI-MEISTeR будуть розгорнуті для випробувань на одному з підприємств японської енергетичної компанії TEPCO. А на наведеному нижче відеоролику, знятому під час проведення виставки International Robot Exhibition 2011, можна побачити робота MARS-D, поднимающиегося по сходах.