Аліса - перший російський реалістичний робот-андроїд
Кілька місяців тому рух "Росія 2045" представило всьому світу першого робота-андроїда, голова якого мала схожість з її творцем Дмитром Ицковым. Дмитро Іцков є засновником руху "Росія 2045" і вірить у те, що до 2045 року будуть розроблені технології, здатні перемістити розум людини в комп'ютери роботів-андроїдів. Але повернемося до робота-андроїду. Його демонстрація викликала поява декількох матеріалів в російських і зарубіжних засобах масової інформації, після чого ця тема залишилася поза фокусом уваги широкої громадськості. Але в цей час російські фахівці продовжували далі тихо працювати в своїй лабораторії, і результатом їхньої праці став новий робот-андроїд жіночого роду, що отримав ім'я Аліса.
Над створенням робота Аліса працюю фахівці зеленоградською компанії Нейроботикс. В даний час самий перший робот-андроїд, "аватар" Дмитра Іцкова, демонтований, а деякі його вузли і деталі були використані в конструкції Аліси. Так що ж може робот Аліса?
На відміну від інших реалістичних роботів, наприклад роботів серії Geminoid або HPR-4C, голови яких мають по 30 рухомих механізмів з великою кількість ступенів свободи, що забезпечує їм більш-менш пристойну міміку і артикуляцію, голова робота Аліса має всього вісім приводів. Такої кількості явно недостатньо для того, що б забезпечити прийнятний рівень фотореалістичності рухів, але достатньо для того, що б керуючи роботом за допомогою звичайного геймпада, реалізувати базові рухи очей і рота робота.
Голова робота встановлена зверху корпусу манекена, яких можна побачити на вітринах магазинів, а манекен, у свою чергу, встановлений на візку з колесами, завдяки чому робот може пересуватися. Крім цього, у візку знаходяться акумуляторні батареї, що забезпечують енергією всю кібернетичну начинку робота і ноутбук, який є основою системи управління робота Аліса.
Система управління робота Аліса має програмне забезпечення, в якому реалізовані кілька базових функцій штучного інтелекту. Спеціальні алгоритми синхронізують руху рота робота зі звуками, вимовними голосовим синтезатором робота. Реалізований псевдо-ІЇ, зі слів очевидців, є досить примітивним і забезпечує просте взаємодію з роботом типу питання-відповідь. Система розпізнавання мови так само не відзначається досконалістю і, хоча вона не вимагає настроювання на голос конкретної людини, її робота дуже чутлива до гучності вимови, паузи між словами тощо.
В режимі телеприсутності, який реалізований в роботі, використовується Скайп для спілкування в зовнішнім микром. Камери в очах Аліси забезпечую передачу відео, а мікрофони, відповідно, аудіо інформації. В даний час фахівці компанії Нейроботикс експериментують з установкою ЕЕГ (електроенцефалографія) для того, що б реалізувати керування роботом з допомогою одних тільки думок.
Всі недоліки робота Аліса, в принципі, можна списати на те, що даний проект знаходиться на початковій стадії реалізації. Може бути, що російським розробникам вдасться в недалекому майбутньому довести своє дітище до досконалості. Залишається лише побажати їм удачі в цій справі. А на наведених нижче відеоролику можна побачити робота Алісу, яка виконує різні дії.