Чи зможуть замінити роботи вчених у наукових лабораторіях?
У свій час саме завдяки науці та науковим досягненням з'явилися перші роботи, можлива зворотна ситуація, коли роботи зможуть виступати в ролі вчених, просуваючи вперед науку? Безсумнівно, і вже з 2005 року один з таких наукових роботів, ADAM, самостійної займається науковими дослідженнями в галузі біохімії. Спочатку наукових роботів планувалося використовувати в якості дешевої наукової робочої сили для виконання рутинних робіт і операцій. Але в даний час, завдяки розвитку обчислювальної техніки та програмного забезпечення роботи-учені вже в змозі робити припущення, висувати власні гіпотези і виконувати наукові експерименти без участі людей.
В даний момент ведеться розробка прототипу другого робота-ученого, названого EVE. На відміну від свого попередника, ADAM, новий робот EVE буде високоінтелектуальної самообучаемой системою, яка в ході проведення наукових досліджень буде враховувати всі результати і помилки виконаних раніше досліджень. Після монтажу робота EVE і проведення остаточних перевірок і випробувань, ці два робота, ADAM і EVE почнуть спільну наукову роботу в ході якої будуть виявлені всі позитивні і негативні сторони двох різних методик і підходів, використаних при розробці роботів і алгоритмів їх функціонування.
Так які ж переваги можуть мати роботи-вчені порівняно з людьми-вченими. Крім всіх відмінних рис роботів та інших автоматичних пристроїв, таких як невтомність, постійна здатність до безперервної роботи, ці роботи позбавлені деяких негативних людських факторів. Серед цих факторів на першому місці стоять фактори людської несумісності, наукової несумісності, роботам властиве почуття лідерства, яке в людському випадку часто перешкоджає обміну інформацією, вони не можуть брехати і навмисно або ненавмисно спотворювати достовірні факти.
У використання високоінтелектуальних обчислювальних систем, якими є роботи-вчені, є ще одна важлива позитивна риса, як машини, вони оперують строго формалізованими даними і поняттями, в такому ж, строго формалізованому вигляді вони надають і всі кінцеві результати своїх досліджень. Це, цілком ймовірно, допоможе в подальшому провести формалізацію всіх наукових даних і знань, про необхідність якої вчені говорять вже протягом досить довгого часу.
Але, незважаючи на все вищесказане, мені здається, що яким би перспективним не здавалося використання роботів-вчених, вони ніколи не зможуть замінити справжніх, я ще раз зауважу, саме справжніх вчених, які крім великих наукових знань володіють великим досвідом і володіють такими людськими якостями, як проникливість і інтуїція. А роботи так і залишаться корисними, точними і дорогими помічниками для справжніх учених.