Спритний робот SolBot стежить за Сонцем і коригує положення сонячних батарей.
Любителі позасмагати влітку на пляжі знають, що досить частини їм доводиться відкладати в сторону свою книгу і міняти положення парасольки, захищає від пекучих променів Сонця. Точно так само потрібно змінювати положення фотогальванічних елементів сонячних батарей для того, що б забезпечити максимальну ефективність їх роботи. На великих сонячних енергетичних станціях спостереження за Сонцем робиться з допомогою досить складних і дорогих систем, що включають в себе датчики, контролери та приводи. Але фахівці компанії QBotix вважає, що для вирішення даної задачі є більш простий і ефективний шлях.
Цим рішенням є недавно анонсована система QBotix Tracking System (QTS). В офіційному повідомленні ця система описується як "багатофункціональну двухкоординатную слідкуючу систему, що використовує інтелектуальних пересувних роботів, що дозволяє динамічно керувати положенням сонячних батарей і максимізувати вироблення електричної енергії". Трохи незрозуміло? Так. Якщо сказати простіше - то це кілька невеликих роботів, які переміщуються по пляжу і постійно пересувають пляжні парасольки.
Основою системи QTS є монорельс, прокладений на певній відстані уздовж рядів опор сонячних батарей. Так як монорельс можна прокласти по будь-якому шляху, то його можна пристосувати практично до будь-якої геометрії розташування фотоелементів. Роботи, названі компанією QBotix SolBot, постійно рухаються по монорельсу, зупиняючись біля кожної сонячної батареї, коригують її положення і кут нахилу по відношенню до Сонця.
Кожен з роботів SolBot за 40 хвилин часу може відкоригувати положення 200 сонячних батарей. У базовій комплектації система QTS має у своєму складі двох роботів SolBot, коли один з них обслуговує сонячні батареї, другий - заряджає свої власні акумулятори. У разі необхідності при великій кількості сонячних батарей кількість роботів системи QTS може бути збільшено.
Випробування системи показали, що вона однаково ефективно працює з сонячними батареями, розташованими на рівній місцевості в строгому порядку, так і батареями, розташованими на пересіченій місцевості в досить довільному порядку. Використання такої системи дозволило збільшити виробництво енергії на 8-15 відсотків у порівнянні зі стандартними системами стеження і на 40 відсотків порівняно з нерухомими сонячними батареями.