Створений мініатюрний літаючий робот, який використовує принципи руху медузи у воді
Створюючи літаючих роботів, дослідники з різних організацій намагалися наслідувати рухам птахів і комах. Але вчені з Нью-Йоркського університету для своєї роботи знайшли нове джерело "натхнення", їх мініатюрний і легкий робот для того, щоб втриматися і пересуватися в повітрі наслідує одному з видів морських мешканців - медузи, живої істоти, яке витрачає на пересування у воді мінімально необхідну кількість енергії.
"Нашого робота по суті можна назвати повітряної медузою" - розповідає Леіф Ристроф (Leif Ristroph), професор математики Нью-Йоркського університету, який спроектував цю незвичайну машину, - "На жаль, нам не вдалося досягти повної автономії цього пристрою, літаючий робот отримує енергію, необхідну для його руху, через тонкі провідники, підключені до джерела енергії. Чотири крила робота, які складаються і розсуваються подібно до парасольки, виштовхують повітря вниз, дозволяють роботові рухатися вгору. І будь-джерело енергії, нехай самий мініатюрний і легкий, зробив би неможливим такий принцип пересування".
"До останнього часу нікому не вдавалося створити літальний апарат на подібних принципах, більше того, навіть у природі немає істот, які використовують такі принципи польоту" - розповів Ристроф, представляючи свою конструкцію на Конференції з гидрогазодинамике (Fluid Dynamics Conference), яка проходила у Вашингтоні в неділю, - "Можливо, все це вказує на те, що такий принцип польоту є поганою ідеєю. Але, в будь-якому випадку, ми змусили це працювати, що може вказувати на протилежне".
Воду і повітря можна розглядати як рідини, що мають різну щільність, тому, закони і принципи руху в цих двох середовищах дуже подібні один одному. "У більш щільному середовищі, у воді, організмів досить просто утримувати себе за рахунок нульової або позитивної плавучості, але в повітрі постійно потрібен постійний рух, що створює піднімальну силу, компенсує вагу конструкції робота" - пояснює професор Ристроф.
Інші мініатюрні літаючі роботи, такі, як робот-бджола RoboBee, розроблений дослідниками з Гарварду, чи робот-колібрі Nano Hummingbird, дізнаються напрямок свого руху і положення в просторі за допомогою спеціальних датчиків. На відміну від них робот-медуза є "глухим і німим", його фізична конструкція сама гарантує, що робот завжди залишиться у вертикальному положенні, незважаючи на помах його крилами. "У цьому полягає основна краса нашої конструкції" - розповідає Ристроф, - "Наш робот не потребує ні в датчиках, ні в будь-яких інших "розумних" елементах, які допомагають йому під час руху".
Досвідчений зразок літаючого робота-медузи має розмір близько десяти сантиметрів, але його розробники стверджують, що без особливих труднощів розміри конструкції можна скоротити до одного сантиметра. І якщо буде знайдений відповідний малогабаритний і легкий джерело енергії, то такі роботи зможуть отримати повну автономію, після чого можна буде почати замислюватися про їх практичне застосування в різних цілях.