Стрибаючі роботи "відрощують" хвіст, подібний хвоста ящірки.
Постійні читачі нашого сайту, напевно, знайомі з поняттям "биовдохновленного" робота. Це роботи, конструкція яких або деякі її елементи, на зразок рухових систем, скопійовані з будови тіл різних живих організмів. Нікого не здивуєш роботами у вигляді павуків, змій, є роботи з ногами як у страуса, гепарда і навіть як у людини. І, як правило, більшість всіх перерахованих вище роботів має військове призначення. Використання ідей, пропонованих природою, дозволяє заощадити купу часу і фінансів, навіщо витрачати сили і гроші на розробку нових технологій, коли, образно кажучи, варто тільки простягнути руку і взяти те, що природа довела до ідеального стану протягом тисячоліть еволюції і природного відбору. І зараз ми розповімо про використання ще однієї "биовдохновленной" технології, про використання хвоста, який використовується під час стрибків ящірками, динозаврами і кішками як стабілізатор положення.
Дослідницька гпуппа з Каліфорнійського університету в Берклі, працюючи за замовленням і під фінансуванням Армійської науково-дослідної лабораторії (Army Research Laboratory), розробила новий спосіб допомогти роботам зберігати рівновагу і контролювати положення корпусу під час стрибків і падінь. Точний кут, під яким ящірка згинає свій хвіст допомагає їй зберегти рівновагу і контролювати положення свого тіла під час руху та стрибків. Реалізована дослідниками ідея якраз і полягала в тому, що б забезпечити роботів керованим подобою хвоста ящірки.
"Провівши ряд експериментів ми визначили які рухи хвоста ящірки дозволяють їй точно компенсувати обертаючий момент і тримати свої тіла стійко під час бігу і в стрибку" - розповідає доктор Роберт Фалл (Dr. Robert Full), професор біології Каліфорнійського університету. - "Постачання роботів подобиями хвоста ящірки дозволить їм пересуватися більш швидко і легко в самих складних умовах".
На знімку і на наведеному нижче відео можна побачити робота, названого Tailbot. У цього робота, який по суті являє телеуправляемую чотириколісний візок, ззаду є металевий відросток, який виконує роль хвоста-стабілізатора. Якщо система управління цим хвостом активна, то робот Tailbot падає з перешкоди абсолютно хаотично, але варто тільки підключити гіроскоп, що визначає положення корпуса робота, як мікропроцесор з допомогою спеціальних алгоритмів починає керувати рухами "хвоста", і робот веде себе досить стійко навіть у вільному падінні.