Menu

Вчені знайшли докази існування "темних блискавок"

Ученые обнаружили доказательства существования "темных молний"


Назва "темна блискавка" більше підходить для чого-небудь з розряду наукової фантастики, але недавно вчені закінчили збір даних, що підтверджує факт існування явища, званого "темної блискавкою", яка, як і звичайна блискавка, виникає під час гроз. Якщо темна блискавка вдарить людину, то він, на відміну від звичайної блискавки, не побачить і не відчує її впливу.

Проявом темної блискавки є спалах гамма-випромінювання, що виходить з грозових хмар. Раніше вчені пояснювали походження таких спалахів, які інтенсивно реєструвалися деякими штучними супутниками та іншими науковими інструментами, починаючи з 1990-х років, анігіляцією частинок антиматерії, яка народжувалася під час сильних електричних розрядів, тобто звичайних блискавок. Підтвердженням цього факту було те, що, згідно зі спостереженнями, спалахи гамма-випромінювання передували розрядом блискавки.

Ученые обнаружили доказательства существования "темных молний"


Але, через деякий час були зареєстровані спалахи гамма-випромінювання, які не відповідали по часу виникнення грозового розряду. Такий факт змусив вчених поглянути на це явище під іншим кутом зору, після чого виник термін "темна блискавка", що описує безшумний і невидимий розряд, що супроводжується сплеском рентгенівських і гамма-променів, які виникають один раз на тисячу звичайних грозових розрядів.

Деякі вчені висунули гіпотезу про те, що темна блискавка є ще одним методом, за допомогою якого скидається статична електрична енергія, що скупчилася в грозових хмарах. Джозеф Двайер (Joseph Dwyer), вчений з Технологічного інституту Флориди (Florida Institute of Technology), що займається дослідженнями в області електричних розрядів та блискавок, розробив модель, що описує процес виникнення, природу та динаміку явища темних блискавок. Тепер, точно знаючи, що необхідно шукати, вчені чекають результатів вимірювань, зроблених супутниками, метеорологічними зондами та іншими інструментами, які підтвердять або спростують істинність розробленої моделі.



|