Menu

Мова жестів дозволяє роботові-горобцю спілкуватися зі своїми живими побратимами

Язык жестов позволяет роботу-воробью общаться со своими живыми собратьями


Безліч тварин у дикій природі стають агресивними коли інший представник їх виду порушує їх власну територію. Не є винятком з цього правила і звичайні горобці, здатні ефективно діяти за допомогою дзьоба, кігтів і крил. Більш того, горобці, як і деякі інші птахи, здатні блефувати і відлякувати потенційного противника, використовуючи загрозливі жести крилами, що означають повну готовність до майбутньої сутичці і небажання відступити. І для того, що б вивчити таку поведінку воробйов більш докладно, дослідники з університету Дюка створили крихітного робота і помістили його всередину опудала, зробленого з цієї птиці.

Виготовленням горобця-робота займався студент-старшокурсник Девід Піч (David Piech), який зібрав на основі мініатюрних сервоприводів всю нехитру механіку цього робота і виготовив мініатюрну мікропроцесорну керуючу електроніку. Після цього, вчений-біолог Риндові Андерсон (Rindy Anderson) почали експериментувати з роботом-горобцем в одному з болотистих місць, де розташовується дуже багато горобиних гнізд. Нижче "фіктивного" горобця вчені встановили динамік, через який транслювалися звуки горобиного цвірінькання, ставили до відома оточуючих воробйов-самців про появу конкурента.

Живі птахи дуже агресивно поставилися до погроз робота-горобця, які виражалися в інтенсивному розмахування одним з крил. І агресія живих птахів була настільки сильна, що остання сутичка закінчилася для горобця-робота летальним результатом. Один горобець під час смертельної сутички буквально відірвав голову опудалу птиці.

Після цього вчені змінили тактику поведінки робота-горобця, знизивши рівень прояву його агресивних намірів. Замість загрозливих розмахуванням крилами робот почав здійснювати кругові переміщення на місці. Це поведінка так само викликало напад на робота живих птахів, але рівень їх агресії був набагато нижче, ніж у першому випадку. Подібна поведінка живих птахів вказує вченим, що їх агресивність безпосередньо залежить від рівня загрози, яку представляє собою їх опонент. А проведені дослідження, результати яких були опубліковані в журналі "Behavioral Ecology and Sociobiology", є ще одним кроком до розуміння того, яке значення у природі має мову жестів і рухів, що доповнює інші види комунікацій між тваринами.



|