Розроблена нова теорія про таємниче походження кульових блискавок
Кульові блискавки є одними з найзагадковіших і рідкісних природних явищ. Про них можна почути масу дивовижних історій, але як варто зіткнутися з кульовою блискавкою безпосередньо, так справа приймає зовсім неабиякий оборот. Ці кульки, розміром з грейпфрукт, палаючі електричним синім світлом, формуються спонтанно, іноді навіть всередині приміщень або біля літаків, що летять, існують дуже короткий час. Тому практично неможливо досвідченим шляхом вивчити всі процеси, що в них відбуваються, і створити штучні кульові блискавки.
Але в роботі, опублікованій в журналі Journal of Geophysical Research Atmospheres, дослідники з Австралійської об'єднаної організації наукових та промислових досліджень (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization, CSIRO) і австралійського Національного університету, висунули теорію, підкріплену математичними викладками, яка пояснює процеси, що призводять до появи, що відбуваються при формуванні та існуванні кульових блискавок.
В основі теорії лежить припущення, що кульова блискавка не є результатом впливу мікрохвильового випромінювання, анігіляції антиречовини або повільно гарячих дрібних частинок кремнію, які є побічними продуктами звичайного грозового розряду. Згідно теорії, накопичені у повітрі іони, що створюють у повітрі електричні поля, які діють як перешкоди для подальшого руху іонів. Наявність таких перешкод у деяких випадках стає причиною скупчення высокоионизированного газу в малій області простору, своєрідного зародка кульової блискавки. Існування перешкод з електричних полів, на думку вчених, пояснює той факт, що деякі кульові блискавки видно як ніби вони знаходяться за товстим шаром скла.
Така теорія пояснює, чому кульові блискавки найчастіше виникають під час гроз і неподалік від потужних випромінювачів енергії. Грозові розряди і випромінювачі радарів літаків є потужними джерелами потоків іонів, які накопичуються і збуджують молекули повітря, що призводить до формування кульової блискавки, яка потім руйнується тихо або голосно, вибухаючи, як хороший заряд.
Найбільш важливим моментом нової теорії кульових блискавок є те, що в її основі лежать математичні рішення, які використовують загальноприйняті рівняння руху іонів, електронів та інших заряджених частинок. Саме тому таку теорію легко або складно, але можливо перевірити на практиці. Крім цього, теорія не входить у протиріччя зі свідченнями зовсім вже екзотичних випадків, коли кульові блискавки без перешкод могли пройти крізь шар скла або "сідали" прямо на носі літака, не завдаючи ніякої шкоди.
Цілком ймовірно, що нова теорія, після проведення серії експериментів, дослідів і корекцій, дозволить створити в лабораторних умовах штучну кульову блискавку. А це, в свою чергу, може стати основою нових наукових, промислових приладів і пристроїв, і, ймовірно, навіть зброї, що стріляє кульовими блискавками.