Отримана нова форма вуглецю, що перевершує по міцності міцність алмазу.
Вчені створили нову штучну форму вуглецю, що має дуже незвичайну структуру, яка виявилася настільки тверда, що продавила алмазну підкладку, на якій проводився процес створення нової форми. Новий вид вуглецю складається з суміші кристалічних і невпорядкованих груп атомів вуглецю. Такий вид структури вуглецю вже існував раніше тільки в теорії, але ніколи до цього моменту не був отриманий на практиці.
Команда вчених, очолювана професором Лін Янг (Lin Yang) з університету Карнегі-Мелоун, початку створення нової форми вуглецю з речовини, так само є однією з форм цього матеріалу. Ця речовина називається фулерен (C-60) і являє собою сфери, складаються з 60 атомів вуглецю, що формують вузли п'ятигранної і шестигранною кристалічної решітки.
Молекули фулерену були пов'язані з допомогою ксилолу, одного із видів органічного розчинника, який заповнював простір між вуглецевими кулями. Після цього отриманий матеріал піддавали впливу високого тиску. При відносно низькому тиску кулі фулерену вишикувалися у певну впорядковану структуру, залишаючись при цьому в цілості й схоронності.
У міру збільшення тиску ця впорядкована структура почала розпадатися на аморфні вуглецеві групи, які формували щось на зразок кристалічної решітки, правда, в більшому масштабі. Але при тиску, що перевищує атмосферний тиск на 320 тисяч разів, відбулося формування нової структури вуглецю, який залишився в тому ж вигляді після того, як тиск було знято.
Ключову роль у цій формі вуглецю грає органічний розчинник. Якщо його видалити зі складу матеріалу, наприклад з допомогою термообробки, матеріал тут же втрачає свою кристалічну структуру і свої унікальні фізичні властивості. Оскільки існує досить велика кількість органічних розчинників, подібних ксилолу, то теоретично можливо, що ученим вдасться отримати деяку кількість подібних, але трохи відрізняються за властивостями нових форм вуглецю.
"Ми створили новий тип вуглецевого матеріалу, який перевершує алмаз за деякими властивостями" - розповідає Лін Янг. - "Після того, як він створений при надвисокому тиску, цей матеріал продовжує існувати в нормальних умовах, що означає, що він може бути успішно використаний в широкому колі практичних застосувань".
Вчені прогнозують, що новий вуглецевий матеріал може використовуватися у майбутньому в механіці, у металообробці, в електронних та електромеханічних пристроїв.