Menu

Вперше в історії зроблений знімок кластера, що складається з двадцяти атомів золота.

Впервые в истории сделан снимок кластера, состоящего из двадцати атомов золота.


Вчені з Бірмінгемського університету розробили новий метод променевого сканування, за допомогою якого стало можливим візуалізувати будова золота та інших матеріалів на атомарному і на нанорівні. Використовуючи цю технологію, вчені вперше в історії отримали чіткі знімки пірамідальних кластерів, що складаються з двадцяти пов'язаних між собою атомів золота.

Вчені-фізики теоретизували багато років про те, як розташовуються атоми різних матеріалів. Близько десяти років тому вчені з США розробили математичну модель будови золота, яка дала результат у вигляді чотиригранної піраміди, що складається з 20 атомів. І ось тільки тепер, Бирмингемские фізики виявилися здатні вперше побачити цю піраміду, так би мовити, "живцем".

Відомо, що золото, яке є благородним металом, є хімічно інертною речовиною, завдяки чому воно майже не окислюється і не забруднюється. Але як тільки справа стосується наномасштаба, золото стає хімічно активним і може використовуватися в якості каталізаторів, які прискорюють деякі хімічні реакції.

Така властивість золота вже використовується в нафтохімічної, харчової, парфумерної та інших видах промисловості, в яких застосовуються екзотичні хімічні перетворення. Золото незамінне при виробництві чистих хімічних реактивів і для виготовлення паливних елементів енергетичних систем майбутніх екологічно чистих автомобілів.

Річард Палмер (Richard Palmer), професор Експериментальної фізики з Бірмінгемського університету, розповідає: "В даний час золото має набагато більшу цінність для промисловості та науки, ніж для виготовлення ювелірних виробів. Нові відкриття в області цього, здавалося б досить вивченого матеріалу, дозволять нам прискорити розробку технологій виробництва золотих нанобъектов, які будуть використовуватися різними виробниками в якості каталізаторів. Такі каталізатори зроблять виробничі процеси більш вибірковими, що позитивно позначиться на кількості отримуваних відходів і шкідливих побічних продуктів. З-за цього, використання золота в якості каталізатора без остраху можна назвати "зеленою" хімією".

|