Створена фарба, очищаюча свою поверхню під впливом сонячного світла.
Нова пластмасова меблі та зовнішнє облицювання будинків, яка активізується прямим сонячним світлом, залишилася чистою і зберегла свій білий колір, провівши два роки перебування на вулиці. Компонент, який надав предметів настільки практичні властивості, може стати складовою частиною для самоочищення фарби і увійти у склад покриття для сенсорних екранів, які будуть "чинити опір" плям бруду на їх поверхні.
Цим "чарівним" компонентом є двоокис титану, хімічна сполука, широко використовується в сонцезахисних кремах та іншої косметики. Під впливом сонячних променів двоокис титану знищує бактерії на поверхні матеріалу і очищає поверхню від шару бруду. Це відбувається з-за того, що під впливом світла двоокис титану стає каталізатором хімічних реакцій, в результаті яких утворюється велика кількість вільних радикалів. Ці вільні радикали проникають крізь клітинні мембрани бактерій і грибкових мікроорганізмів, що ушкоджують ДНК, що призводить до їх смерті.
Дослідники з Інституту граничних розробок та біотехнологій Фраунгофера (Fraunhofer Institute for Interfacial Engineering and Biotechnology, IGB) у Німеччині провели випробування, покривши складом, що містить двоокис титану кілька пластикових шезлонгів. Ці шезлонги були виставлені на вулицю і обприскані сумішшю з різних бактерій, моху, водоростей і грибків. Після двох років перебування на вулиці, під дощем і снігом, в пилу, необроблені шезлонги втратили свій початковий колір і зібрали шар бруду, який очистити не представлялося можливим. Оброблені двоокисом титану пластмасові вироби залишилися до того часу абсолютно чистими і зберегли початковий білий колір.
Зараз дослідники інституту Фраунгофера працюють над створенням фарб, у складі яких буде знаходитися двоокис титану. Об'єкти, пофарбовані такою фарбою, збережуть свою свіжість і колір протягом тривалого часу, перебуваючи навіть в самих несприятливих кліматичних умовах. Але самим цікавим застосуванням такої технології є покриття поверхні скла двоокисом титану. "Якщо покрити тонким шаром двоокису титану скляну поверхню, таку як екран смартфона або планшетного комп'ютера, то жирні відбитки пальців, які є бичем сенсорних екранів, самі по собі зникнуть через деякий час", - розповідає Майкл Вергехл (Michael Vergohl), учений, який очолював дослідження.
Але, як зазвичай, у цієї технології є і "зворотна сторона". Для того, що б покриття екрану повністю очистилося від жиру та бруду, потрібно мінімум годину часу, протягом якого на поверхню будуть потрапляти прямі сонячні промені. Звичайно, це чудовий результат, порівняно з попередніми спробами створення самоочисних поверхонь, яким для очищення, потрібно три дні. Але абсолютно всі виробники електронних пристроїв попереджають про неприпустимість знаходження останніх на прямому сонячному світлі протягом тривалого часу. Так, що, по всій видимості, зараз вченим доведеться обмежитися лише створенням самоочищається фарби або розробити технології, завдяки яким поверхні зможуть самоочищатися з допомогою розсіяного світла або світла від штучних джерел.