Menu

"Dolphin Speaker" - новий підводний звукоизлучатель, який дозволить повноцінно спілкуватися з дельфінами.

"Dolphin Speaker" - новый подводный звукоизлучатель, который позволит полноценно общаться с дельфинами.


Як ми вже розповідали раніше, люди давно намагаються налагодити спілкування з дельфінами, з найрозумнішими живими істотами, що живуть у морській стихії. Вчені з'ясували, що дельфіни в змозі розпізнати понад сто слів із людського лексикону і були зроблені перші спроби створення універсальних двонаправлених перекладачів з "дельфінів" мови. Поліпшити роботу подібних пристроїв-перекладачів покликане нове підводне звуковідтворювальний пристрій, який здатний до відтворення звуків у всьому діапазоні, що використовується дельфінами для спілкування. Дослідники-акустики, розробили пристрій, назвали його "Dolphin Speaker".

Дослідники зробили багато роботи з вивчення звуків, що видаються дельфінами, і багато дізналися про будову слухового апарату цих тварин. Дельфіни можуть не тільки відтворювати різкі клацання, свист і інші звуки в діапазоні, що лежить за межами можливостей людського слуху, але і "наспівувати" відразу в декількох частотних діапазонах відразу. Така можливість широкосмугового підводного спілкування дельфінів є ключовим моментом їх спілкування і орієнтування в просторі.

Для того, що б з'ясувати, що саме означають звуки, що видаються дельфінами, вчені повинні мати можливість точно відтворити їх і спостерігати за реакцією дельфінів. Для відтворення високих звукових частот зазвичай використовують п'єзоелектричні випромінювачі, але вони мають одну негативну рису, вони не в змозі відтворити щодо низькочастотні коливання. З-за цього, всі створені раніше пристрою для спілкування з дельфінами працювали або в низькочастотній області звукового спектру або в високочастотної.

Дослідники з Токійського університету морських наук і технологій (Tokyo University of Marine Science and Technology), створюючи свій звуковий випромінювач, так само використовували п'єзоелектричний перетворювач. Активна частина цього перетворювача-випромінювача укладена в захисний шар з акрилового полімеру, що оберігає її від дії морської води. А область з срібним напиленням на цьому випромінювачі використовується для відтворення низькочастотних коливань. В результаті нове звуковідтворювальний пристрій може покрити діапазон від 6 кГц до 170 кГц, чого, як сподіваються дослідники, буде досить для організації повноцінного спілкування з дельфінами.

Дослідники вже провели перші польові випробування створеного пристрою. Звукоизлучатель був поміщений в океан і відтворив деякі звуки дельфінів. Подальше порівняння спектрограм практично не виявило різниці між природними звуками, які видаються дельфінами, і звуками, відтвореними пристроєм. Подальшими кроками дослідників вже стануть реальні експерименти в ході яких звукоизлучатель буде відтворювати послідовності дельфінових звуків, а вчені будуть спостерігати за реакцією дельфінів на ці звуки.

|