Проведена перша успішна спроба передачі інформації з допомогою нейтринного променя.
У свій час на сторінках нашого сайту ми розповідали про перспективи використання нейтринних променів для далеких комунікацій і для зв'язку з об'єктами, розташованими в важкодоступних місцях. І ось група дослідників з університету Рочестера (University of Rochester) вперше успішно передала з допомогою променя нейтрино повідомлення крізь кам'яну перепону, товщиною 240 метрів. Вчені на іншій стороні змогли впевнено прийняти передану інформацію, отримавши коротке повідомлення, що містив всього одне слово - "нейтрино".
Нейтрино, загадкові частинки, які можуть або не можуть рухатися швидше швидкості світла, що проходить крізь будь-яку матерію і через будь-які предмети, практично не взаємодіючи з навколишнім середовищем. Тому, з допомогою променів нейтрино можна швидко і надійно передавати інформацію, як в далекий космос, так і в будь-яку точку Землі. При цьому, в останньому випадку шлях проходження сигналу буде йти по прямій від джерела до одержувача, а не огинати земну кулю по більш довгому шляху.
Обладнання, яке використовувалося для передачі інформації через "нейтринний канал, зараз ще дуже громіздко і шалено дорого. В якості джерела нейтрино дослідники використовували прискорювач частинок Fermilab, діаметром 4 кілометри, а приймачем сигналу виступав 5-тонний детектор частинок MINERvA. Для передачі повідомлення вчені використовували модуляцію променя нейтрино звичайним двійковим кодом, одиницями і нулями. Детектор MINERvA може виявити лише одне з 10 мільярдів проходять крізь нього нейтрино, таким чином, для стійкої передачі інформації промінь нейтрино повинен бути потужним, що під силу лише декількох прискорювачів частинок у світі.
Оскільки використане обладнання настільки громіздко і дорого, говорити про практичне втілення комунікацій на основі нейтринних променів ще дуже рано. Але в майбутньому, коли наука і технології зроблять крок вперед, нейтрино можуть стати дуже гарною альтернативою електромагнітним хвилям, повсюдно використовуваним у даний час.